Home / Blog / Sigarayı En Çabuk Nasıl Bırakabilirim
En iyi 3 Sigara Bıraka Yöntemi

Sigarayı En Çabuk Nasıl Bırakabilirim

İnsan sağlığını tehdit eden birçok şey vardır ki bunlar içindeki sigara çok büyük zararları olan ve bırakması çok zor olan bir alışkanlıktır. Sigara içinde tespit edilebilen binlerce zararlı etken madde vardır ki bunlardan bazıları radyasyon içermekte ve bazıları da bildiğimiz zehir türlerindendir. Bu yönüyle sigara hem zararlıdır hem de en etken madde olan nikotin sebebiyle bağımlılık yapmaktadır. Bu bağımlılık savaşılması gereken bir durumdur ve her türlü yöntemin denenmesi gereken bir durumdur. Sigara bırakma yöntemleri içinde psikolojik unsurlar en önemli meseledir. Çünkü sigara içme bir alışkanlık olduğu için asıl mesele beyinde bitmekte ve büyük bir irade ile sigarayı bırakmak için mücadele etmek gerekmektedir. Bunun için yapılan telkinler ve sigara ile mücadele eden terapi grupları sigarayla mücadelede başvurulacak yöntemler arasında ilk sıradadır.

Sigara Bırakma Yöntemlerinden İlaç Tedavisi

Sigarayla mücadelede hekim tedavisi çok önemli bir yere sahiptir. Medikal tedavi olarak birçok ilaç grubu vardır ve bunlar ciddi anlamda sigara bırakma konusunda fayda sağlamaktadır. Bu tedavi yöntemi ile birlikte hasta yine iradi olarak kısa bir süre içinde sigarayı bırakmakta ve uzunca bir sürede sigarayı talep etmemektedir. Ancak bu ilaç tedavisinin etkili olabilmesi için mutlaka kişinin iradi olarak da desteklenmesi gerekir. Bu sebeple ilaç tedavisi psikolojik tedavi ile birlikte götürülmelidir.

Diğer Sigara Bırakma Yöntemleri

Medikal tedaviye ek olarak uygulanabilecek yöntemler arasında bulunan e sigara çok farklı bir sigara bırakma yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu yöntemde kişi yine sigara içmektedir. Ancak bu içilen sigara içinde etken ve zararlı maddeler barındırmayan ve vücuda zararlı zehirler içermeyen bir sigaradır. Kişi e sigara ile zaman içinde sigaradan aldığı hazzı azaltmakta ve bir süre sonra ise sigarayı tamamen bırakmaktadır. Başka bir sigarayı bırakma yöntemi olarak ise nikotin bandı kullanmak sayılmalıdır. Sigaranın bağımlılık yapan etken maddesi nikotin bu bantlar vasıtasıyla kişiye verilir. Böylece zaman içinde doz azaltılarak nikotine olan ihtiyaç ortadan kaldırılır ve bir süre sonra sigara bırakılmış olur.

Sigarayı En Çabuk Bırakma Yöntemi

Nefse hakim olmak uygulayabileceğiniz en hızlı sigara bırakma yöntemidir. Yapmanız gereken tek bir şey var “Ben sigara içmiyorum” demek. Buna kendinizi ikna edebilirsiniz sigarayı aniden bırakabilirsiniz. Süreç biraz zor olabilir ancak sabırlı davranarak sigaraya son verebilirsiniz. İlk 5 gün en kritik aralıktır. Vücut yoğun miktarda nikotin ister kendinize hakim olarak bu süreyi atlatırsanız ilerleyen günleri daha rahat atlatırsınız. 30 gün sonunda ise sigara içme isteği tamamen sona erecektir. Bundan sonrası tamamen kendi seçiminize göre ilerleyecektir.

En Çok Okunan

Bedenleri Saran Bu Dumanın Hayatınızı Eritmesine İzin Vermeyin

Sağlıklı bir ömür sürdürebilmeniz için sizlerin de hayatınızda yoluna koymanız gereken bir takım etmenler vardır. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir