Home / Blog / Sigarayı Bırakmanın Önemi ve Evreleri
Sigara Bırakma ve Sigaranın Zararları

Sigarayı Bırakmanın Önemi ve Evreleri

İnsanlar psikolojik olarak bir davranışı belli süre gerçekleştirdiklerinde alışkanlık haline gelmektedir. Bu konuda psikologların farklı yaklaşımları vardır ki kimine göre bir davranış 21 gün sonra alışkanlık haline gelirken bazı psikologlara göre ise 40 gün içinde bir davranış alışkanlık haline gelmektedir. Bu açıdan bakıldığında çoğu zaman masum bir merak olarak başlayan sigara içme davranışı bir süre sonra maalesef alışkanlık haline gelmektedir. Bunun neticesinde genellikle çok erken yaşlarda başlayan, lise yıllarında arkadaşların telkiniyle bir özenti olarak başlayan sigara, insanların yaşamlarını karartan bir husus olmaktadır. Çok kolay başlanan sigara, daha sonra sigara bırakma için uğraşılan bir sıkıntı haline gelmektedir.

Sigara Bırakma Neden Önemlidir?

Sigara sağlık açısından çok fazla zararı olan bir maddeler bütünüdür. İçinde sadece tütün barındırmayan sigaralara birçok zararlı madde daha katılmaktadır. Aklınıza dahi gelemeyecek maddeler sigaranı içine katılmaktadır ve bu haliyle sigaralar daha da zararlı hale gelmektedir. Bu maddeler arasında vücuda zararlı gaz türleri, akümülatör metal unsurları, radon aktif maddesi, radyasyon içeren bir takım ağır metaller bulunmaktadır. Sigaranın sabah vakitlerinde ağızda bıraktığı madde olan katran maddesi de sigara içinde çokça bulunan unsurlardandır. Bu sebeple tiryakilerin ve tüm sigara kullanıcılarının sigara bırakma yöntemlerini öğrenmeleri ve bu konuda mücadele etmeleri gerekmektedir.

Sigara Bırakma Yöntemlerine Yaklaşım Nasıl Olmalıdır?

Sigara bağımlılığı olan kişilerin sigara bırakma adına uygulayabilecekleri birçok yöntem vardır. Bunlardan birisi olan elektronik sigara son dönemin popüler yöntemleri arasında gelmektedir. Bununla birlikte çok farklı kimyasal tedaviler de vardır ve farklı şekillerde uygulanmaktadır. İlaç tedavisi de etkili bir yöntemdir. Ancak tüm bu tedaviler sigarayı bırakmak için kesin yöntemler değildir. Çünkü araştırmalar bu yöntemler ile sigarayı bırakanların belli bir kısmının bir süre sonra tekrar başladıklarını göstermektedir. Bu sebeple sigarayı bırakmanın en etkili yöntemi psikolojik olarak sigara alışkanlığını kafada bitirmektir. Eğer sigara içme alışkanlığı psikolojik bir hazırlık ve alt yapı olmadan bırakılırsa kalıcı olmayabilir. Bu hassas dönemde sigara kullanıcılarının mutlaka destek görmesi gerekmektedir.

En Çok Okunan

Bedenleri Saran Bu Dumanın Hayatınızı Eritmesine İzin Vermeyin

Sağlıklı bir ömür sürdürebilmeniz için sizlerin de hayatınızda yoluna koymanız gereken bir takım etmenler vardır. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir