Home / Blog / Sigarayı Bırakmak İçin Nedenler
Sigarayı Bırakmak İçin Nedenler

Sigarayı Bırakmak İçin Nedenler

Sigara bırakma ile ilgili gerek televizyon reklamları, gerekse artık paketlerin üzerinde bile içtiğimizde neler olacağını söyleyen yazılar, insanları bilinçlendirmeye çalışıyor. Ancak diğer bir taraftan sigara içme yaşının hala çok küçük yaşlar olması ve çocukların özellikle özenerek sigaraya başlaması belki de yetişkinler için sigara tüketmeyerek örnek davranış sergilemenin ve bırakmanın ilk nedeni olabilir. Sigara sadece sizin iç ve dış organlarınıza değil yaydığı dumanla çevrenizdekilere de zarar verir, üstelik açık havada olmanız bunu önlemez. İçmeyenler tarafından oldukça rahatsız edici kokusu olan sigara kanser ve kalp krizi başta olmak üzere birçok hastalığın riskini arttırır.

Sigarayı Bırakma Yöntemleri

Sigarayı bırakamayanlar olduğu kadar bırakmak için çabalamaya çalışan insan sayısı oldukça fazladır. Eğer bırakmayı kafanıza koyduysanız ve sigaranın zararları konusunda bilinçlendiyseniz, sigaraya dair her şeyi ortadan kaldırıp, egzersiz yapmaya başladıysanız ama yine olmuyorsa akapunktur yöntemiyle sigara bırakma denenebilir. Diğer sigara bırakma yöntemleri ise hipnoz, allan carr, biorezonanstır. Bu tedavilerle ilgili ayrıntılı bilgiyi alanında uzman doktorlarla iletişim kurarak ve internet sitelerini ziyaret ederek öğrenebilirsiniz. Devlet tarafından desteklenen bir diğer uygulama ise 171 bırakma hattıdır. Bulunduğunuz bölgede ki polikliniklere yönlendirilerek ücretsiz olarak tetkikleriniz yapılıp, uygulanması gereken tedaviye yönlendiriliyorsunuz.

Sigarayı Bıraktığınızda Vücudunuzda Meydana Gelecek Değişiklikler

Sigarayı az tüketmek ya da bir paket içmek, zaten kaç yıldır içiyorum neden bırakayım olan olmuştur diye düşünmek belki de en yanlış düşüncelerdir. Sigarayı bırakınca vücudunuzda meydana gelen değişiklikleri kendiniz de fark edecek artık daha rahat merdiven çıkıp, sabahları ağzınızda acı bir tatla uyanmadığınızı göreceksiniz.

Sigarayı bıraktıktan bir süre sonra kandaki nikotin düzeyi azalarak, tat ve koku duyusu artacak ve artık yediğiniz yemeklerin tadını daha iyi algılayabileceksiniz, nefes alıp verişiniz rahatlar ve enerjiniz artar, vücut karbonmonoksitten arınarak kanda ki oksijen düzeyi normale döner, bu durum kalp krizi geçirme riskinin azalmaya başladığını gösterir. Sigarayı bıraktıktan aylar ve hatta yıllar sonra bu sebeple yakalanma ihtimaliniz olan çoğu hastalıktan kurtulur daha sağlıklı bir hayat yaşarsınız.

En Çok Okunan

Bedenleri Saran Bu Dumanın Hayatınızı Eritmesine İzin Vermeyin

Sağlıklı bir ömür sürdürebilmeniz için sizlerin de hayatınızda yoluna koymanız gereken bir takım etmenler vardır. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir