Home / Blog / Sigaranın Zararları Nedir?
Sigaranın Zararları Nedir?

Sigaranın Zararları Nedir?

Sigaranın zararları ile ilgili yazı okuyabilirsiniz. Bu yazılar bizim anlatmak istediğimiz gibi size yaptığınız davranışın ne kadar yanlış olduğunu anlatır ama birkaç gün sonra okuduklarınızı unutup sıradan yaşamınıza devam edersiniz. Eğer gerçekten sigaranın zararlarından kurtulmak istiyorsanız yazımızı inanarak, kendinize kabul ettirerek okuyun. Daha sonra bu zararlara rağmen sigarayı neden içtiğinizi sorgulayın.

Sigara bugün dünya çapında en büyük sorunlardan biridir. Dünya sağlık örgütünün yaptığı araştırmalar sonucunda her üç yetişkinden biri sigara içmektedir. Sigaranın zararları özellikle kilo kaybı ve anne karnındaki bebekte zeka geriliğine neden olmaktadır.. Sigaranın en büyük zararı ise günümüzde tedavisi zor ölümcül olan hastalıkların oluşma riskini %85-90 oranında artırmaktadır.

Sigaranın Neden Olduğu Hastalıklar

Sigaranın neden olduğu hastalıklar ciddi, ölümcül ve geri dönüşü olmayan hastalıklardır. Dünya sağlık örgütünün yaptığı açıklamalar her 3 yetişkinden birinin bu illeti kullanığı ve neredeyse büyük çoğunluğunda var olan ciddi sağlık problemleridir. Sigara içen kişiler kendilerine zarar verdikleri gibi çevresindeki kişilere de ciddi zararlar verirler. Bu duruma pasif içicilik denir buda ciddi açıdan sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Dünya genelinde her yıl 4 milyon kişi sigaradan hayatını kaybetmektedir.

Devletler sigara bırakma politikaları ile bağımlılık oranını bitirmeyi planlamaktadırlar. Sigara bırakma oldukça zor olmakta tiryakiler farklı araç ve yöntemlerden destek almaktadırlar. Özellikle Avrupa ülkelerinde ve ingiltere’de elektronik sigara ile sigara bırakma desteklenmekte ülkemizde son yıllarda rağbet gören sigara bırakma yardımcısı olarak tercih edilmektedir. Sigara terörü ülkemizde her yıl 100 bin vatandaşın ölümüne neden olan büyük bir sağlık terörüdür. Sigaraya başlama nedenleri arasında, özenti,merak,gösteriş, güvensizlik, öz güven eksikliği,stres, arkadaş çevresi ısrarları, zevk gibi nedenlerden dolayı başlanılmakta bir taneden bir şey olmaz diye başlanılan bu zehir zamanla içinde bulunan nikotinden dolayı kısa sürede bağımlı hale getirmektedir.

Sigara bırakma için ülkemizde hastanelerde özel poliklinikler kurulmuş telefon desteği ile ücretsiz bilgi alınabilecek kuruluşlar kurulmuştur. Kapalı alanda sigara içilmemesi, sigaraya yapılan zamlar sigara bırakma durumunda artış gösterse de her şeye rağmen bırakamayanların imdadına elektronik sigaralar yetişmekte 3 ay gibi kısa bir sürede bağımlıktan kurtarmaktadır.

Sigaranın İçerdiği Zehirli Maddeler

Sigaranın içinde 4000 farklı zehir bulunmaktadır. Sadece bir nefes çekerek içimize aldığımız ve tüm organlarımızı saran zehirlerden bazıları şunlardır;

 • 210-polonyum kanserojen madde
 • Radyasyon-radon
 • Füze yakıtı-metanol
 • Tiner
 • Tüp gaz
 • Akü metali
 • DDT
 • Arsenik( fare zehiri)
 • Gaz odalarında kullanılan zehir
 • Karbonmonoksit
 • Amonyak
 • Nikotin
 • 3885 toksit madde
 • Katran

İçerinde bu kadar zehirli maddeyi barındıran başka bir şey henüz yoktur. Bunların hepsinin bilinmesine rağmen hala ısrarla içilmeye devam edilmekte sigara bırakma kampanyalarına kulakları ve gözlerini kapatarak zehirlenmeye devam edilmektedir. Sigara bırakma gerçekten zor sağlam bir irade gerektiren bir durumdur fakat bu durumu kolaylaştıran bir çok yardımcı durum var olmaktadır. Kendi sağlığınız ve çevrenizdeki herkesin sağlığı için sigarayı bırakın.

En Çok Okunan

Bedenleri Saran Bu Dumanın Hayatınızı Eritmesine İzin Vermeyin

Sağlıklı bir ömür sürdürebilmeniz için sizlerin de hayatınızda yoluna koymanız gereken bir takım etmenler vardır. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir