Home / Blog / Sigaranın Neden Olduğu Kanser Hastalıkları
Sigaranın Yol Açtığı Tahribatlar

Sigaranın Neden Olduğu Kanser Hastalıkları

İnsan sağlığını olumsuz yönde etkileyen ve süreç içerisinde akciğer kanseri başta olmak üzere birçok ciddi hastalığa zemin hazırlayan sigara, insan sağlığını çok ciddi bir şekilde tehdit etmektedir. Alkol ve madde bağımlılığından daha yaygın bir şekilde görülen sigara birçok kişi tarafından kullanılmaktadır. Aktif yahut pasif içicilik fark etmeksizin insan sağlığında akciğer hastalıkları ve akciğer kanseri başta olmak üzere prostat, rahim ağzı, gırtlak, ağız ve dil gibi birçok kansere yol açabilmektedir. Sigara kullanımının zemin hazırladığı başlıca hastalıklar;

  • Akciğer kanseri
  • Gırtlak kanseri
  • Ağız, dil ve dudak kanseri
  • Kalın bağırsak kanseri
  • Kalp-Damar hastalıkları
  • Beyin- Damar hastalıkları
  • Felç
  • Cinsel hastalıklar

Sigara Bırakma Yöntemleri

Sigara saymakla bitmeyen birçok hastalığa yol açabilmektedir. Vücutta önemli tahribatlara yol açan ve zaman içerisinde çok ciddi bir tehdit unsuru haline gelen sigara bağımlılığı ile mücadele etmek için bireysel yahut kitlesel olarak birçok çalışma yürütülmektedir. Sigara bırakma yöntemleri için birçok alternatif bulunmaktadır. Tıp, alternatif tıp, psiko-terapi gibi alanlarda birçok sigara bırakma yöntemi mevcuttur. Ancak sigara bırakma kararı alan kişilerin bağımlılık tedavisinde öncelikli olarak kararlı ve istikrarlı olunması tavsiye edilmektedir. Sigarayı bırakmak isteyen kişiler birçok yöntem denemektedir.

Öncelikle sigara bağımlısı bireyler üzerinde sigara hakkında paradigma değişikliği yaratılmalıdır. Bağımlılığın önemli bir kısmı psikolojik bir zemine dayanmaktadır. Sigaranın içinde 4000’den fazla zararlı madde bulunmaktadır. Nikotin başta olmak üzere amonyak, aseton, arsenik, karbonmonoksit, benzen, kadminyum, siyanür, asetik asit, naftalin, fenol gibi kimyasal madde, zehir ve gaz içermektedir. Sigara bırakma birçok kişi tarafından zorlu hatta neredeyse imkansız bir süreç olarak düşünülmektedir. Zorlu bir süreç olarak görünse de asla imkansız olmayan bu süreçte bireysel mücadelenin yanı sıra psikolojik ve tıbbi destek de alınabilmektedir. Öncelikli olarak sigarayı neden içmek istediğinizi ve sizi sigaraya teşvik eden alt nedenleri sıralamak gerekmektedir. Birey tarafından sigara içildiği zaman rahatlama, stres atma, gevşeme hatta sosyal hayatta yer etme gibi sebepler öne sürülmektedir.

Ancak basmakalıp nedenlerin aksine ciddi nedenleri sıralamalı ve bu doğrultuda mücadele edilmeye başlanmalıdır. Sigaranın fiziksel tahribatlarının yanı sıra maddi olarak yaşattığı kayıpları da düşünmeli ve sizden sonra gelecek nesillere ve çocuklarınıza olumlu teşviklerde bulunmanız gerekmektedir.

En Çok Okunan

Bedenleri Saran Bu Dumanın Hayatınızı Eritmesine İzin Vermeyin

Sağlıklı bir ömür sürdürebilmeniz için sizlerin de hayatınızda yoluna koymanız gereken bir takım etmenler vardır. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir