Home / Blog / Sigaranın Ekonomik Zararları Nelerdir
Sigaranın Maliyete Zararları

Sigaranın Ekonomik Zararları Nelerdir

Sigaranın maliyete zararları en az sağlığa olan zararları kadar fazladır. Devamlı zararları tartışılan sigaranın ekonomik açıdan kişiye ve genel zararlarının üzerinde pek fazla durulmaz. Ekonomik açıdan yüksek oranda kayıplara neden sigaraya günde bir paket tüketen kişinin ortalama 15 yıl gibi bir sürede lüks bir daire parası harcadığını düşünürsek sadece bir dumana bu kadar para harcamak ciddi bir kayıptır.

Sigara Her Yıl Milyarlarca Dolara Mal Oluyor

Sigara dünyada her yıl milyarca dolar kayıplara neden olmaktadır. Amerika’da yapılan bir araştırma ile yıllık kayıp oranının 92 milyar dolay olduğu tahmin ediliyor. Kişisel ve devletler açısından düşünüldüğünde oldukça ciddi bir rakamdır. Sigara bırakma son dönemlerde ekonomik açıdan bırakmaya yönlendirmektedir. Yapılan zamların amacı sigara bırakma oranını artırmaktadır. Sigara bırakma çok zor olmaktadır. Çoğu kişi sigara bırakma sürecinde oldukça zorlanır ve belirli bir zaman sonra yeniden başlar.

Bugün en ucuz sigaranın ortalama fiyatının 10 tl olduğu düşünüldüğünde günde bir paket sigara içen kişi ayda 300 tl gibi çok ciddi bir parayı her ay vermektedir. 12 ayda 3.600 tl gibi yüksek bir oranı boş bir dumana vererek maliyete olan zararları bir hayli fazla olmaktadır. Sigara bırakma ile senede 3.600 tl tasarruf yapılarak ihtiyaç duyulan her şey satın alınabilir. Ayrıca sigaranın verdiği zararlardan dolayı sağlık harcamalarında da ciddi bir kayıp meydana gelmektedir. Özellikle gelir seviyesi düşük kesimlerde tütüne harcanan para eğitim, barınma , gıda gibi zaruri ihtiyaçlara harcanmamaktadır. Sigara dünyada en büyük ölüm nedenlerinden biridir. özellikle ülkemizde 2008 yılında yürürlüğe giren kapalı alanda sigara içme yasağı ile birlikte sigara bırakma oranlarında ciddi bir yükselme olmuştur.

Sigaraya Harcanan Para İle Neler Yapılabilir?

Sigaraya harcanan para ile bir çok şey yapılabilmektedir. örneğin yeni evlenecek bir çift sigarayı bırakarak yurt dışında balayı yapabilir, Bilgisayar ve teknolojik bir cihazın taksiti ödenebilir, evde eksik olan giderler tamamlanabilir hatta çocuğunuzun özel okul parasının yarısını peşin olarak verebilirsiniz. Kendinize orta çaplı bir araç satın alabilir 15 yıl sonra bir ev sahibi olabilirsiniz.

Tiryakilerden ziyade pasif içiciliğin de çok fazla zararları olmakta zamanla pasif içicilikten dolayı kaynaklanan hastalıklardan dolayı iş görmezlik raporu malulen emeklilik gibi durumlarda ülke ekonomisine ciddi zararlar vermektedir. Günümüzde sigara bırakma yöntemlerinden en kolay olanı elektronik sigara ile mümkün olmaktadır. Elektronik sigara ile sigarayı 3 ay gibi kısa bir sürede bırakmayı sağlamaktadır. Sigaradan dolayı meydana gelen her yıl 160 bin ölüm, ölü bebek doğumu, düşük ve kalıcı hastalıklardan dolayı meydana gelen zararlarında hesaplanması bir o kadar zor olmaktadır. Sigara bırakma için mutlaka destek alınmalı sağlıklı bir gelecek için ilk adım atılmalıdır.

En Çok Okunan

Bedenleri Saran Bu Dumanın Hayatınızı Eritmesine İzin Vermeyin

Sağlıklı bir ömür sürdürebilmeniz için sizlerin de hayatınızda yoluna koymanız gereken bir takım etmenler vardır. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir