Home / Blog / Sigaranın Kalp ve Damar Hastalıkları ile İlişkisi
Sigaranın Kalp ve Damar Hastalıkları ile İlişkisi

Sigaranın Kalp ve Damar Hastalıkları ile İlişkisi

Kalp ve damar hastalıkları hemen hemen bütün toplumlarda görülen bir sağlık sorunu olmaktadır. Kalp ve damar hastalıkları çok insanda görülmesinin yanı sıra birçok insanında ölmesine enden olmaktadır. Hemen her ülkenin ölüm nedenlerine bakıldığımda ilk sıralarda kendine yer bulan kalp ve damar hastalıkları ülkemizde ise ölümlerin yüzde 40 kadarı kalp ve damar hastalıkları nedeni ile olmaktadır. kroner kalp hastalığı kalp damar rahatsızlıkları içerisinde ölüme en çok yol açan hastalık türü olmaktadır. Bu hastalığın oluşumda ailesel ve kalıtımsal nedenlerin yanı sıra çevresel etmenler de olabildiğince etki etmektedir. Aynı zamanda sigara kullanımı bu hastalığın fitilinin ateşlenmesinde en yıkıcı etkiyi yapan etmendir.

sigara kalbe zarar verir

Kroner kalp hastalığı sigara tüketiminde bulunan kişiler de oldukça fazla görülmektedir. Bu konudaki ilk bilgiler 1950 lerde yapılan araştırmalara sonucu elde edilmiştir. Bu bilgilere göre sigara kalp ve damar hastalığının oluşmasına en çok imkân sağlayan etmenlerden bir tanesi olduğu tespit edilmiştir. Sigara içen kişilerde damar yapısı bozulmakta zaman içinde ise damar sertliği problemi yani ateroskleroz ile karşın karşıya kalınmaktadır. Damarların iç yüzeyi pürüzsüz bir tabaka olduğundan kan damarlarda kolaylıkla dolaşabilmektedir. Bu pürüzsüz yüzeyde bozulmalar yaşanması ile kan açısı zorlaşır, damar içinde kan akış hızı yavaşlar ve buda damarların kenarında pıhtılaşma oluşmasını sağlar. Vücuttaki bu değişimler sonunda damarlarda daralmalar meydana gelir hatta bu durumda önlem alınmaması halinde damarlar tıkanabilir. Daralan damarlardan az kan geçeceğinden bu damar ile beslenen organlara kan gitmemesi sonucunda da o organlar üzeride de tahribatlar meydana gelecektir. Daralma ve tıkanmalar kroner damarlarda olduğunda kalp beslenemeyeceğinden göğüs ağrıları ve beraberinde gelen diğer sağlık problemleri ile karşı karşıya kalınacaktır. Sigara içilmesi sürekli hal aldığında damarlardaki daralma ve tıkanmalar da artış yaşanacağından kan her defasında daha az geçecektir.

damar hastalıklarına neden olur

İtalya da yapılan bir çalışma gösteriyor ki kalp krizi olgularının yüzde 50 si sigara içilmesi sonucu meydana gelmiştir. Bir başka araştırmada sigara bırakıldıktan sonraki 3 yıl içerisinde kalp krizi riski yarıya düşecek, 6 yıl sonra ise sigara içmeyen biri ile kalp krizi konusunda aynı kefeye geleceksiniz. Sizlerde sigara bağımlılığından kurtularak sağlığınız adına harika adımlar atmış olacak, sevdiklerinizle kaliteli ve sağlıklı bir yaşam sürmenin tadına varacaksınız. Sağlıkla kalın.

En Çok Okunan

Bedenleri Saran Bu Dumanın Hayatınızı Eritmesine İzin Vermeyin

Sağlıklı bir ömür sürdürebilmeniz için sizlerin de hayatınızda yoluna koymanız gereken bir takım etmenler vardır. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir