Home / Blog / Sigaranın İnsana ve çevresine verdiği zararlar
Sigaranın İnsan Sağlığına Olumsuz Etkileri

Sigaranın İnsana ve çevresine verdiği zararlar

Sigaranın insan sağlığına olan etkileri saymakla bitmez, birkaçından bahsetmek gerekirse, başta sadece kendinizi değil çevredekilere de büyük zararı olduğunu bilmelisiniz. Yarattığı duman etrafta bulunan genç yaşlı herkesin o havayı solumasına sebep olur ve pasif içicilik yaratarak sağlıklarını tehdit altında bırakır. Sigara bırakma sadece sağlığınızı değil, kaybettiğiniz maddi serveti de geri kazandırarak daha iyi şartlarda yaşamanıza destek olur.

Sigaranın başlıca etkileri;

  • Gebelik ve bebek üzerine,
  • Akciğer,
  • Karaciğer,
  • Kas-iskelet sistemi,
  • Diyabet,
  • Kanser,
  • Kalp hastalığı,
  • Ağız sağlığı,
  • Böbrek gibi organ ve durumlar üzerinedir. Sigara bırakılırsa daha sağlıklı iç organlara, daha güzel bir cilde ve dişlere sahip oluruz.

Sigaranın İçerisinde Bulunan Maddeler

Maddi ve manevi anlamda size zarar veren sigara kullanma alışkanlığının azaltılması için üzerinde yer alan uyarıcı fotoğraflarla birlikte, içinde yer alan kimyasallar yazıldı. Sigara bırakmaya sebep olacak, bilinen 4 binden fazla kimyasal barındırır. En tehlikelilerinden ilki amonyaktır, nikotin emilimi için kullanılır. Diğer bir kimyasal arseniktir ve tütün bitkisinin tarım ilacıdır, fare öldürmek amacıyla da kullanılır. Kadminyum ise cep telefonlarının pilinin şarj edilmesine kullanılan bir elementtir ve sigaranın içerisinde de bulunur. Formaldehid, mumyalama için kullanılır. Aseton, bütan, benzen, kurşun ve nikel gibi kimyasallar birçok farklı amaçla sigaranın içerisinde bulunur. Vücut bu kimyasalları sindiremez ve bunlar vücudunuzun her bir hücresini yıpratmaya başlar. Böylelikle kalp damar hastalıklarından, tat ve koku alma, nefes darlığı gibi sorunlar baş gösterir. Tüm bunlardan kurtulup sigara bırakma yöntemlerini kullanarak sağlığınızı geri kazanabilirsiniz.

Pasif İçiciliğin Zararları

Pasif içicilik aslında sigarayı hayatı boyunca hiç ağızlarına almayan kişilerin sigara dumanına maruz kalarak yaşadığı durumdur. Sigarayı doğrudan tüketmek kadar dumanına maruz kalmanın da vücuda olumsuz etkileri vardır. Sigarayı içen kişinin dumanını havaya vermesi ve sigaranın yanmasıyla birlikte havaya karışan duman, pasif içici olmanıza etkendir. Pasif içicilikten sadece yetişkinler değil küçük yaşta çocuklar ve bebeklerde etkilenir ve bu durum onların gelişimi için çok daha tehlikelidir. Sigara bırakma konusunda etrafınızdaki kişileri bilinçlendirerek hem kendiniz hem de sevdiklerinize daha sağlıklı bir hayat vermiş olursunuz.

En Çok Okunan

Bedenleri Saran Bu Dumanın Hayatınızı Eritmesine İzin Vermeyin

Sağlıklı bir ömür sürdürebilmeniz için sizlerin de hayatınızda yoluna koymanız gereken bir takım etmenler vardır. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir