Home / Blog / Sigaranın Doğaya Verdiği Zararlar
Temiz Bir Doğa İçin Sigaradan Vazgeçin

Sigaranın Doğaya Verdiği Zararlar

Her gün çeşitli nedenlerle ister kapalı isterseniz açık ortamlarda sigara dumanına maruz kalıyorsunuz. Sigara içenler zaten o dumanı yaratan olarak aslında çok etkilenmese de sigara kullanmayan insanlar duman karşısında ciddi anlamda sağlık sorunları yaşayabiliyor. Özellikle sigara kullanan kişilerin kıyafetlerine bile sinen kokudan rahatsız olan astım hastalarının çoğu sigara dumanına maruz kaldığında astım krizlerinin giderek arttığını da belirtiyor. O zaman hem kendi hayatınızı düzene koymak hem de çevrenizdeki insanlara zarar vermemek adına sigara bırakma yönünde adım atmak gerekir. Siz sigarayı yaktığınızda içinize giren kanserojen maddeler ciğerlerinizi bitirirken aynı zamanda insanların da sizlerden uzaklaşmasını sağlıyor.

Sigara Pasif İçicilerde Daha Zararlı

Sigara içen insanlar sürekli olarak o dumanı içlerine çektiklerinden çok büyük bir oranda ciğerlerine kanserojen madde depoluyor. Ama bunun yanında bulunan herkes sigara içen kişiden çok daha fazla zarar görüyor. Çünkü nikotin yandıkça dumanla birlikte havaya salınan gazlar kanserojen içeriğini daha da arttırıyor. Kapalı alanlarda sigara içilmesinin önüne geçmek maalesef ki buna bir çözüm değil. Soluduğumuz havada yer alan sigara dumanları da aynı etkiyi göstereceğinden bu konuda toplumca bir şeyler yapmak ve sigara bırakma yönünde sevdiklerimize telkinler vermek gerekiyor.

Akciğer Kanseri ve Sigara

Sigara bırakma için bir neden arıyorsanız ilerde %90 akciğer kanseri olacağınızı aklınıza getirmek gerekiyor. Sigara kullandıkça kanser tehlikesi sürekli olarak artıyor. Bunun için ille de akciğer kanserine yakalanmak gerekmiyor. Diğer kanserlerin de tek başına nedeni olabilecek sigara sizlere bağımlılık yaratarak bunu göz ardı etmenizi sağlıyor. Şimdilerde ortaya çıkan çeşitli sigara bırakma ürünleri sizleri hem kanser olmaktan kurtarıyor hem de daha da ilerleyen bağımlılıktan bir an önce kurtulmanız için imkan tanıyor. Sigaradan ayrılmak için yaşınızın ilerlemesini beklemek oldukça saçma bir anlama geliyor. Çünkü kanser bazen sigara kullanımının ilk yıllarında bazen de savunma mekanizmasının gittikçe zayıfladığı yaşlılık döneminde kendini gösteriyor. Her anlamda maddi ve manevi bir çöküntü yaratan bu hastalıktan uzak durmak adına sigarayı bir an önce bırakmak en büyük adım oluyor.

En Çok Okunan

Bedenleri Saran Bu Dumanın Hayatınızı Eritmesine İzin Vermeyin

Sağlıklı bir ömür sürdürebilmeniz için sizlerin de hayatınızda yoluna koymanız gereken bir takım etmenler vardır. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir