Home / Blog / Sigara içen insan itici midir ? Çevrede nasıl yorumlanır ?
Sigara İçmek Kötü Örnek Olmaktır!

Sigara içen insan itici midir ? Çevrede nasıl yorumlanır ?

Sigara içen insanlar eğer evlilerse başta çocuklarına sonra dışarıdaki çocuklara kötü örnek olurlar. Çevreye bakıldığında insanların parmakları arasına bulunan zehirli madde sigara her bakımdan kişiye zarar verir.

Küçük yaşlarda aile bireylerinin sigara içtiğini gören çocuklar özenmeye başlarlar. Ayrıca dışarıda içen insanları gördükçe bu durum çocuklarda iyice pekişir.  Kimi yiyeceği sigara formatında kullanarak oyunlar oynarlar. Büyüdükçe de sigara edinmeye ve artık aktif olarak içmeye başlarlar. Yetişkin her insan çocukların yanında sigara içmemelidir.

Sigaranın Zararları

Sigara içerisinde içerdiği zararlı kimyasallar sebebiyle insan sağlığı açısından çok tehlikeli bir maddedir. Fakat buna rağmen tüketimi oldukça fazladır. İnsanlar çeşitli bahaneler sunarak hem sağlıklarına hem de bütçelerine sigara kullanarak zarar vermektedirler. Sigaranın çok fazla zararı vardır. Sigaranın neden olduğu hastalıklar;

 • Sigara bağımlılık yapar. Nikotinde maddesi sebebiyle bağımlılık başlar bu tıpkı uyuşturucu kullanmak gibidir.
 • Sigara bel ve sırt ağrısına sebep olur. Omurilikteki disklere oksijenin az taşınması bu ağrıları şiddetlendirir.
 • Erkekler için prostat kanseri riski vardır. Sigara içen bireyde bu durum %40 oranında artar.
 • Kadınlar için göğüs kanseri ve rahim kanseri olma riski taşır.
 • Anne ve babası sigara içen çocuklar doğuştan astım olabilirler. Ya da doğduktan sonra solunumla alakalı sorunlar yaşarlar.
 • Sigara içmek şeker hastalığına sebep olur. Vücudun insulin salgılama yeteneği azalır.
 • Boğaz kanseri, akciğer kanseri ve mide kanseri gibi birçok kanser türün sebebiyet verir.
 • Kadınlar da ve erkekler de kısırlık riski yaratır.
 • Erken doğumla birlikte çocuğun olması gereken kilodan az doğmasına neden olur.
 • Cildin daha çabuk yaşlanmasına neden olur.

Sigara bırakma konusunda erkenden adım atılmazsa felaketlerle karşılaşmak mümkündür.

Sigarayı Bırakmak ve Yeniden Nefes Almak

Kendini ve ailesini seven herkes sigara bırakma konusunda emin bir adım atmalıdır. Tertemiz dişler ve güzel bir koku sigarayı bırakma ile doğrudan orantılıdır. Uzun yıllar sigaranın etkisinde kalan kişi olumsuz her durum belirdikten sonra durup düşünmelidir. Muhakkak ki sigara bırakmak daha anlamlı bir durumdur. Bunu fark ettikten sonra yeniden dünyaya gelmiş hissi yaşayacaktır.

En Çok Okunan

Bedenleri Saran Bu Dumanın Hayatınızı Eritmesine İzin Vermeyin

Sağlıklı bir ömür sürdürebilmeniz için sizlerin de hayatınızda yoluna koymanız gereken bir takım etmenler vardır. …

3 yorum

 1. merhabalar bu yazınız oldukça faydalı olmuş. Bende sigara içen bir baba olarak herşeyden önce evlatlarıma kötü örnek oluyorum. Fakat uzun yıllar tiryaki olduğum için sigara bırakma konusunda zorlanıyorum. sigara bırakma yöntemleriniz nelerdir. Bende sigara bırakma programına dahil olmak istiyorum. teşekkürler.

 2. Faydalı bir yazı olmuş sigara bırakma yöntemleri ile bu kötü bağımlılıktan kurtulmak gerekiyor. Sigara bırakma herşeyden önce yüksek bir sabır irade gerektiriyor. Sigara bırakma sürecinde destek verilecek yöntemleriniz mevcut mu acaba? Sigara bırakma için gerekli olan bilgileri verebilrmisiniz.

 3. Sadece hamilelik ve emzirme dönemlerinde sigarayı bırakıp tekrar geri başlıyorum. İki kız coçuk annesiyim ve kızlarım sigara bırakma konusunda oldukça baskı yapıyorlar. Kendilerine kötü örnek olduğumu düşünüyorlar. Sigara bırakma yöntemlerinizden etkili olanını bende denemek istiyorum. En kolay sigara bırakma yönteminiz hakkında bana yardımcı olabilirmisiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir