Home / Blog / Sigara içenlerin kansere yakalanma riski
Sigara ve Kanser İlişkisi

Sigara içenlerin kansere yakalanma riski

Sigara birçok insanın hayatında en önemli aktördür. Aslında çevredeki yanlış bilgilendirmeler sonucu erken yaşlarda sigara ile tanışan kişiler yaşları henüz 30 40 bile olmamışken maalesef ki çağımızın en yaygın hastalığı olan kanser ile tanışırlar. Aslında sigara kullanımının yaygınlaşması bir anlamda bu hastalığın da yaygınlaşmasına davetiye çıkarmıştır ve kişiler bu hastalık karşısında bir tek umutsuzluk sayesinde kısa sürede daha da ciddi boyutlara ulaşmaktadırlar. Sigara ciğerlere sürekli olarak kanserojen madde yüklemektedir. Bunun bir de uzun yıllardır devam ettiği düşünülürse en ufak bir çatlakta bu virüslerin tüm vücudunuzu esir alması işten bile değildir. Vücut hastalıklardan herhangi birine yakalandığında savunma sistemi zayıflayacaktı. İşte kanser hücrelerinin artması için en uygun dönem bu dönemdir ve zaten sigara ile siz bunu daha da önceden planlamış olursunuz. Sigara bırakma için bir nedeniniz yoksa hayatın geri kalanını da yaşamak için ısrar etmeniz gerektiğini hatırlamalısınız.

Sigaranın Çevreye Zararları

Sigara yalnızca onu kullanan kişiye zarar vermez. Aynı zamanda onun çevresinde bulunanlara ve hatta tüm dünyadaki insanlara da zarar vermektedir. Her şeyden önce şunu bilmek gerekir ki aktif içici her zaman pasif içici den çok daha fazla zarar görmektedir. Çünkü sigara yanarken aynı zamanda dışarıya çıkan dumanda nikotinin zararlı maddeleri çok daha fazla bulunmakta, bu da yanınızdaki kişilerin sizde daha fazla etkilenmesi anlamına gelmektedir. Dumanın havaya gitmesi ise aynı gökyüzünü paylaşmakta olduğunuz tüm insanların daha fazla zarar görmesi anlamına gelir. O zaman sigara bırakma kararını yalnızca kendiniz için vermek yerine tüm çevreniz ve insanlık için doğru bir adım olduğunu düşünmek daha kesin kararlar almanıza yardımcı olur.

Sigara Yaşam Kalitesini Düşürüyor

Sigara bırakma kararı alan birçok insan hayatında kötüye giden yaşam kalitesi yüzünden bunu uygular. Çünkü siz sigarayı içtikçe hayatınız tamamen onun eline geçmektedir. Örneğin yokuş çıkarken nefes nefes kalmak ya da merdiven çıkarken adım atacak kadar bile soluk alamamanız ciğerlerin izde fazlaca er edinen sigara dumanına işaret eder. Yemeklerden tat alamamak da bu etkenlerden biridir.

En Çok Okunan

Bedenleri Saran Bu Dumanın Hayatınızı Eritmesine İzin Vermeyin

Sağlıklı bir ömür sürdürebilmeniz için sizlerin de hayatınızda yoluna koymanız gereken bir takım etmenler vardır. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir