Home / Blog / Sigara Bırakma ve Ekonomik Sebepler
Sigara Bırakma ve Ekonomik Sebepler

Sigara Bırakma ve Ekonomik Sebepler

Dünya genelinde incelendiğinde sigara konusunda neredeyse tüm toplum yapısında ortaya çıkan bir birliktelik vardır. Diğer birçok alışkanlık ekonomik seviyelere göre değişiklik gösterirken sigara konusunda toplumun bütün katmanları aynı yerde durmaktadır. Sigaranın bugünkü fiyatları çok yüksek seviyelerdedir. Devlet de bu konuda insanları caydırmak için sürekli olarak tedbirler almaktadır. Kapalı alan yasağı büyük ölçüde etkili olurken bir başka tedbir de sigara ve alkol konusunda uygulanan zamlı tarifelerdir. Tüm bu uygulamalar neticesinde sigara fiyatları çok yüksek düzeyde seyretmektedir. Hal böyle olunca da özellikle dar bütçeli bir aile bireyi için sigara bırakma ekonomik anlamda büyük bir önem taşımaktadır.

Daha Güzel Yarınlar İçin Sigara Bırakma Gereklidir

Bir sigara fiyatı ile bir çocuk okulda on gün boyunca simit yiyebilir veya beş gün boyunca meyve suyu ile simit alabilir. Her gün bir paket sigara içen bir kişi bu parayı sigarayı bırakarak kenara koysa çocuklarını neredeyse özel okula götürecek kadar verimli bir birikim sağlamış olur. Bunun yanı sıra sigara bağımlılık oluşturduğu için sigara kullanan iki kişiden birisi günlük olarak bir paket sigara içmektedir. Bunun sağlık boyutu ve çevreye verdiği zarara ek olarak maddi külfeti de hesaplandığında çok büyük bir kayıp tablosu ortaya çıkmaktadır. Sigara bırakma ile birlikte hem ekonomik olarak hem de sağlık olarak her türlü karlı çıkmak mümkündür.

Sigara Bırakma ile Elde Edilen Faydalar

Her şeyden önce sonu ölüme kadar gidebilen sigara, çok tehlikeli bir alışkanlıktır ve mutla sigara bırakma yöntemleri denenmelidir. Sigarayı bırakmanın en büyük faydalarından olan çevre temizliği de yabana atılacak bir mesel değildir. Çünkü sigara dumanı ile ve dumanın içindeki toksik maddeler ile çevreye büyük oranda zarar vermektedir. Ayrıca sigara dumanı ile yakın çevredeki kişiler de pasif sigara içici durumuna düşmektedir. Başkalarını da zehirleyen sigara ile sağlığımızı bozduğumuz gibi ekonomik olarak da çok büyük bir maliyet ortaya çıkmaktadır. Tüm bu sebepler ile sigarayı bir an önce bırakmalı ve kararlı olmalıdır.

En Çok Okunan

Bedenleri Saran Bu Dumanın Hayatınızı Eritmesine İzin Vermeyin

Sağlıklı bir ömür sürdürebilmeniz için sizlerin de hayatınızda yoluna koymanız gereken bir takım etmenler vardır. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir