Home / Blog / Sigara Bırakma Sürecinde Yapılması Gerekenler
Sigara Bırakma Sürecinde Yapılması Gerekenler

Sigara Bırakma Sürecinde Yapılması Gerekenler

Bağımlılık ürünleri arasında alkol ve madde bağımlılığına göre çok daha yaygın olan sigara bırakılması oldukça zorlu bir süreçtir. Ancak bu zorlu süreç kişiden kişiye değişmektedir. Kişinin iradesi ve kararlılığı ile doğru orantılı olarak süre kısalmakta yahut uzamaktadır. Sigaraya ergenlik döneminde başlayan kişilerin diğer kişilere oranla çok daha zorlu bir süreç geçirdiği bilinmektedir. Ancak uzun zamandır sigara içen yahut kısa süre içerisinde sigaraya başlayan kişi aynı oranda bağımlıdır.

Sigara Nasıl Bırakılmalıdır?

Bağımlılık süre ile değil bağımlılık derecesi ve psikolojik nedenler ile ilgili olmaktadır. Birçok kişi uzun zamandır sigara kullandığından ötürü bırakmasının çok daha zor olacağını düşünmektedir. Ancak sigara bırakma kişinin kararlılık derecesi ve bu esnada uygulanan yönteme inanması ile ilgili olmaktadır. Birçok kişinin yaşam kalitesine gölge düşüren bir bağımlılık olan sigara kanser başta olmak üzere birçok hastalığa davetiye hazırlamaktadır. Toplumsal olarak da sigara kullanan kişiler birçok zorluk yaşamaktadır. Kapalı alanlarda kullanıma yasak olan sigara nedeniyle açık alan arayışı, iş hayatında yaşanan bir takım zorluklar gibi çeşitlilik kazanmaktadır. Sigara bırakma yöntemleri arasında Tıp, Psiko-terapi, Alternatif tıp gibi birçok yöntem bulunmaktadır.

En Etkili Sigara Bırakma Yöntemleri

Sigara aniden bırakma, azaltarak bırakma, psikolojik tedavi sonrası bırakma, hipnoz ile bırakma, düşük nikotinli sigara kullanarak bırakma, elektronik sigara ile bırakma ve nikotinli sakız ile bırakma yöntemleri sıklıkla kullanılmaktadır. Aniden bırakma sayesinde %81.5, Azaltarak bırakma sayesinde %5.7, Hipnoz yöntemi ile %1.6 düşük nikotinli sigara ile %1.5 ile nikotinli sakız ile %1.4, sigara bırakmaya yardımcı sigara filtreleri ile %0.5 ve psikoloji tedavi ile %0.1 oranında başarıya ulaşılmıştır. Sigara bırakma sonrası ilk 3 ay sigaraya yeniden başlama için oldukça elverişli bir dönem olmaktadır. Bu süreçte sigaraya teşvik eden ve sigara kullanmaya yönelten çevre koşullarından uzak durulması tavsiye edilmektedir.

Sigaranın Sosyal Hayata Etkisi

Sigara bırakma için birçok neden vardır. Bunlardan en caydırıcı olanları ise sigara sebebi ile ciddi hastalıklara yakalanan kişilerdir. Birçok kişi sigara sebebi ile ölümle mücadele etmektedir. Bunun yanı sıra sigara içen kişiler cilt deformasyonu, diş sararması, ağız ve vücut kokusu, dudak kararmaları gibi özgüveni ve dış görünüşü zedeleyecek problemler yaşamaktadır. Maddi olarak da bütçeye ciddi bir yük bindiren sigara tüketimi her yönden sakıncalı ve zararlı neticeler doğurmaktadır.

En Çok Okunan

Bedenleri Saran Bu Dumanın Hayatınızı Eritmesine İzin Vermeyin

Sağlıklı bir ömür sürdürebilmeniz için sizlerin de hayatınızda yoluna koymanız gereken bir takım etmenler vardır. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir