Home / Blog / Sigara Bırakma Evreleri ve Karşılacak zorluklar nelerdir?
Sigara Bırakma Yolunda Ne Gibi Farklılıklar İle Karşılaşacaksınız?

Sigara Bırakma Evreleri ve Karşılacak zorluklar nelerdir?

Sağlığının daha fazla zarar görmesine göz yummayan ve sigara bırakma evresine giren birçok kişi vücudunda birtakım değişiklikler ile karşılaşacaktır. Peki, nedir bu değişiklikler? Öncelikle kan basıncının ve tabi ki nabzın normale dönmesi söz konusu değişikliklerin başında gelmektedir. Oksijenin olması gereken hale dönmesi, kalp krizi faktörünün aza indirgenmesi, karbon monoksitin vücudunuzu terk etmesi ve sigara ile birlikte vücudunuza giren nikotine elveda demeniz de vücudunuzda hissedeceğiniz değişikliklerden olmaktadır. Sonrasında nefes alış verişlerinizin değiştiğine de şahit olacaksınız. Dolaşım sisteminiz normale dönecek, varsa tıkanıklığınız bitecek, hırıltısız ve öksürüksüz bir hayat sizleri bekliyor olacak. Akciğerleriniz rahatlayacak. Kalbiniz ile ilgili yaşadığınız birtakım problemlerin önüne geçilmiş olacak. Kısacası gözle görebileceğiniz büyük değişiklikler ile hayatınıza daha mutlu bir şekilde devam edebileceksiniz.

Sigara Bırakma Evresi Zorlu Bir Süreç Olmaktan Çıkabilir!

Sigara bırakmanın zor olduğunu deneyen ve başarılı olamayanlar iyi bilir. Zor bir evre olsa da yapılacak birtakım şeyler ile bu evre çok daha kolay bir hale gelebilir. Peki, sigara bırakma evresini kolaylaştıran şeyler nelerdir? Öncelikle sigaranın aklınıza gelmemesi için oyalanacağınız bir şeyler yemeniz bu evrede sizlere yardımcı olacak şeylerdendir. Yani mesela sakız çiğneyebilirsiniz. Ya da yanınızda kuruyemiş taşıyabilirsiniz. Sigaranın elde bıraktığı kokuya karşı ellerinizi sıkça güzel kokacak şeyler ile yıkayabilirsiniz. Derin nefesler alıp vermeniz de yine söz konusu evrede sizlere yardımcı olacak şeylerdendir. Aklınızı kurcalayacak hobiler edinebilirsiniz. Sigaranın aklınıza geldiği ortamları değiştirebilirsiniz. Ve en önemlisi kesinlikle bir tanecik içip kaldığım yerden devam edeyim dememelisiniz. Çünkü bu evrede bir tane bile içmek tüm evrenin yıkılmasına neden olacaktır.

Neden Sigara Bırakma Yoluna Girmelisiniz?

Sigarayı bırakmanız için birçok neden sayılabilir. Fakat söz konusu nedenlerden en önemlisi tabi ki sigaranın hayatınızı ciddi ölçüde tehdit altına almasıdır. Bunun yanı sıra sevdiklerinizin de hayatını tehdit altına almasıdır. Üstünüze sinen sigara kokusunun itici bir hal almanızı sağlaması, uyumakta zorluk çektirmesi, merdiven çıkmakta zorlayıp kendinizi erken yaşta yaşlı hissetmenizi sağlaması da yine sigara bırakma yoluna girmenizde etken olmaktadır.

En Çok Okunan

Bedenleri Saran Bu Dumanın Hayatınızı Eritmesine İzin Vermeyin

Sağlıklı bir ömür sürdürebilmeniz için sizlerin de hayatınızda yoluna koymanız gereken bir takım etmenler vardır. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir