Home / Blog / Sigara Bırakma Evreleri Nelerdir?
Sigara Bırakma Evreleri Nelerdir?

Sigara Bırakma Evreleri Nelerdir?

Birçok insanın hayatını ve yaşam kalitesini tehdit eden sigara her geçen gün yeni tiryakiler bulmakta ve neredeyse üç kişiden birisi sigara kullanmaktadır. Bu yönüyle toplumsal olarak mücadele edilmesi gereken bir saplantı ve alışkanlık olan sigara, içinde barındırdığı zararlı maddeler ile kanser dâhil birçok hastalığa kapı aralıyor. Bağışıklık sistemini çökerten sigara içindeki bu etken maddeler birçok hastalık için vücudu yıpratmakta ve organların yaşam kalitesini azaltmaktadır. Bu sebeple sigara bırakma çok önemlidir ve zaman geçirmeden yapılması gereken bir iştir. Sigarayı bırakmak isteyen kişi ilk önce kafasında sigara bırakmayı şekillendirmelidir. Yani bir zihni ön hazırlık sürecinden sonra sigarayı bırakmak için gerekenleri yapmaya başlamalıdır.

Sigara Bırakma Sırasında Olan Değişimler

Sigara içindeki etken maddeler bir süre sonra tüm vücut üstünde etkili olur ve vücut birçok değişim yaşar. Bunun için sigaraya bırakma aşamalarında da vücutta birtakım değişimler meydana gelir. Bunlardan ilki nefes alma özelliğinin tekrar düzlemeye başlamasıdır. Sigara içen kişiler zor nefes alırken sigara bırakma ile birlikte akciğerler yavaş yavaş düzeleceğinden dolayı nefes alış verişler düzene girecektir. Vücuttaki kan basıncı değeri kısa bir süre içinde normal seviyelere döner. Vücut için çok tehlikeli olan karbon monoksit değerinde gözle görülür oranda azalma olur ki bu çok önemlidir.

Sigara Bırakma Sonrası İyileşme Süreci

Vücudun bütün değerlerini etkileyen sigara mutlaka bırakılması gereken bir kötü alışkanlıktır. Sigara ile birlikte vücut ve çevre atmosferi de olumsuz yönde etkilenir. Sigara bırakma sonucu vücuttaki kan dolaşımı normalleşirken kalp üstündeki yoğun baskı da azalır. Bunun neticesi olarak da sigara içmeyen bir insanın kalp krizi geçirme riski sigara için bir kişiye göre çok daha düşüktür. Sigarayı bırakan bir kişinin kalp üstündeki baskıları ve kan dolaşımı kaynaklı sorunları zaman içinde düzelir ve daha kaliteli bir yaşam sürmeye başlar. Bununla birlikte vücuttaki kaslar da hızlı bir şekilde normalleşmeye başlar ve bir süre sonra vücudun fiziki aktiviteleri normal değerlerine yaklaşır ki insan tekrardan sağlıklı olduğunu hisseder.

En Çok Okunan

Bedenleri Saran Bu Dumanın Hayatınızı Eritmesine İzin Vermeyin

Sağlıklı bir ömür sürdürebilmeniz için sizlerin de hayatınızda yoluna koymanız gereken bir takım etmenler vardır. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir