Home / Blog / Sigara Bağımlılığının Yol Açtığı Kanser Türleri
Sigara Bağımlılığının Yol Açtığı Kanser Türleri

Sigara Bağımlılığının Yol Açtığı Kanser Türleri

Yazımıza sigaranın kişi üzerinde bıraktığı tahribatlardan, bünyeye verdiği zararlardan başlamayarak sigara bağımlısı olanların özen ve dikkat içerisinde okumasını talep ediyoruz. Zira kullanıcılar, bu zararlı maddenin vücutta yol açtığı sağlık sorunlarının beraberinde getirdiği yükü bilmesi belki de sigara kullanımlarından vazgeçmelerine neden olacaktır. Zaten yiyip içtiklerimizden verim alabileceğimiz kaliteli topraklarımız, sanayileşme ile birlikte günden güne kirlenmektedir. Bunun yanında çevre, gürültü ve hava kirliliği ile birlikte zorlu yaşam şartlarının beraberinde getirdiği stres kişileri yormakta bunun üzerine kullanılan sigara da sağlık problemlerimizi artırarak sırtımıza yük bindirmektedir. Sigara kullanımının devamı ile bu yük gün geçtikçe artmakta sağlık sorunları ise geri dönülmez bir hal almaktadır.

sigara kansere neden olur

Sigara kullanımının kişiye sayılamayacak çok zararı olmaktadır. Bu yazımızda sigara bağımlılığının yol açtığı kanser türlerinden bahsedeceğiz. İlk olarak kanserin tanımını yaparak başlayabiliriz. Kelime anlamı itibari ile kanser bir organ ya da dokudaki hücrelerin düzensiz olarak bölünüp çoğalması ile beliren kötü urlara denmektedir. Kanserin çevresel nedenleri arasında kuşkusuz en büyük yeri edinen sigara kullanımıdır. Sigara kullananlarda birbirinden farklı kanser çeşitlerine yakalanma riski olmakta en büyük kanser çeşidi ise akciğer kanseri olmaktadır.

Tütün kullanımı ile meydana çıkan kanser türleri;

 • Akciğer kanseri: tütün kullanımı ile en çok karşılaşılan kanser çeşididir. Akciğer kanserine yakalananların yüzde 80 kadar kısmı sigara kullanımı yüzünden olmaktadır. Birinci dünya savaşı sırasında askerlere ücretsiz sigara dağıtılmış bu da sigaralara olan talebi gün geçtikçe artırmıştır.
 • Dudak kanseri: dudak kanseri genellikle erken belirti verdiği için tedavisi de zaman geçmeden yapılabilmektedir. Tütünü daha çok pipo ve puro şeklinde kullananlar da görülmektedir.
 • Gırtlak kanseri: kanser türleri arasında görülme sıklığı açısından ilk onda yer almaktadır. Sigara da bulunan zararlı bileşenler gırtlak hücrelerinin yapısını değiştirerek tümör oluşumuna zemin hazırlar.

gırtlak kanserine neden olur

 • Yumurtalık kanseri: bu kanser türü yakın zamanda ortaya konmuş bir çeşittir. Sigara kullanımı bu kanser çeşidine yakalanmayı üç kat daha artırmaktadır.
 • Lösemi kanseri: kan hücrelerinin özellikle ise akyuvarların normalin üzerinde çoğalması ile kendini gösteren bir kanser türüdür. Sigara kullanımının yanı sıra dumanına maruz kalmak bile bu hastalığa ulaştırabilmektedir.

Bu kanser çeşitlerinin yanı sıra;

 • yemek borusu kanseri
 • mide kanseri
 • kalın barsak kanseri
 • meme kanseri
 • pankreas kanseri
 • mesane ve böbrek kanseri
 • serviks yani rahim boyu kanseri

kanser çeşitlerine yakalanmanıza neden olmaktadır. Sigarayı bırakmak için bir çok nedeniniz var. Kendinize bir iyilik yapın ve sigarayı bırakın.

pasif içici yaparsınız

Sigara kullanımı hayat şartlarını tamamen alt üst ederek sağlıklı olarak geçireceğiniz yaşınızı sevdiklerinizle kaliteli geçirmek yerine hastalıklar ile boğuşarak geçirmenizi sağlıyor. Sizler de sigara bağımlılığından kurtulmak için bir adım atmalı ve bu kararınızı istikrarlı bir şekilde sürdürmeniz gerekmektedir. Sigaradan vazgeçerek kalan ömrünüzü sevdiklerinizle geçirmek için bir an evvel kararınızı hayata geçirmeniz gerekmektedir. Sağlıkla kalın.

En Çok Okunan

Bedenleri Saran Bu Dumanın Hayatınızı Eritmesine İzin Vermeyin

Sağlıklı bir ömür sürdürebilmeniz için sizlerin de hayatınızda yoluna koymanız gereken bir takım etmenler vardır. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir