Home / Blog / Sigara Bağımlılığının Mirası KOAH Hastalığı
Sigara Bağımlılığının Mirası KOAH Hastalığı

Sigara Bağımlılığının Mirası KOAH Hastalığı

Gün geçtikte yaşam şartlarını zorlaştıran birçok etmenler ile karşılaştığımızdan sağlıklı bir şekilde hayatımı idame ettirebilmemiz ne yazık ki bizleri zorlamaktadır. Gerek çevre koşulları gerekse yiyip içtiklerimize karıştırılan kimyasal bileşenlerden dolayı sağlığımız büyük tehdit altındadır. Sanayileşme ile birlikte ülkemiz ne kadar ileriye gitmiş olursa olsun bize bıraktığı kötü hava şartları ve atıklarda asla göz ardı edilemeyecek derecede olmaktadır.  İnsanlar sağlıklı bir şekilde hayat sürebilmeleri adına beslenme şartlarını ve hayat kalitesini yükseltip bunu egzersizler ile desteklemeli ki ilerde yaş almaya başladığınız da zaten yaşın getirdiği ağırlık dışında başka problemleri karşılamak zorunda kalmayasınız.

koah belirtileri

İnsanlar hayatlarını ne yazık ki yoğun stres altında geçirmektedir. Bu yoğunluktan uzaklaşabilmek için yanlış ve bağımlılık yapan maddelere yönelebiliyorlar bu da sağlığımızı olabildiğince kötü etkiliyor. Sigara kullanımı diğer zararlı maddelere ulaşma konusunda bizler için basamak olmaktadır. şimdi de sigaranın vücudumuza miras bıraktığı hastalıklardan biri olan KOAH dan bahsetmek istiyoruz. Umarız yazımızın tamamını okuyup sigara tüketerek kendinize ne kadar zarar verdiğinizin farkına verir ve bırakmak için harekete geçersiniz.

KOAH, kronik obstrüktif akciğer hastalığı olarak açılmaktadır. Öksürük, balgam çıkarma, nefes darlığı gibi belirtiler ile ortaya çıkmaktadır. İlerleyici bir akciğer hastalığı olarak kendine yer edinmiştir. Kronik devamlı, kesilmeyen anlamına gelmektedir. Obstrüktif ise kelime anlamı olarak tıkanma anlamını taşımaktadır. Bireyin uzun süreli olarak zararlı sigara dumanlarına maruz kalması neticesinde bu hastalığa yakalanma olasılığı çok büyük olmaktadır. Sigara dumanlarına maruz kalınması ile birlikte hava yollarında tıkanma meydana gelir. Bu hastalık ne yazık ki geri dönüşü olmayan sonuçlar doğurmaktadır. Fakat tedavi sürecine başlanıldığı takdirde ise en azından hastalığı durdurarak daha fazla ilerlemesini engellemektedir.

koah nefes problemi

Koah hastalığı genellikle 40 yaş üstü kişilerde ve uzun süreli sigara bağımlısı olan kişilerde görülmektedir. Yapılan araştırmalar bizlere göstermiştir ki sigara kullanan her 5 kişiden biri mutlaka Koah a yakalanmaktadır. Dünya Sağlık Örgütünün yaptığı araştırmalar ise göstermiştir ki dünyadaki ölüm nedenleri sıralamasına bakıldığında Koah 4. sırada kendine yer buluyor.

Koah yarattığı şiddetine göre hafif Koah, orta Koah, ağır Koah, çok ağır Koah olmak üzere 4 e ayrılmaktadır. Hafif Koah ta ağır iş yapıldığı zaman kişinin nefes alış veriş hızının artması ve hızlı yorulma etkileri görülmektedir. Orta Koah ta ise merdiven çıkarken oluşan nefes darlığı çekilirken gece uykusu sırasında herhangi bir problem ile karşılaşılmaz.

Ağır Koah ta günlük işler yapılırken nefes darlığı yaşanır. Gece yaşanan nefes darlıkları nedeni ile uyku düzeni bozulur. Son olarak çok ağır Koah tan bahsedelim. Şiddetine göre ayrıma tabi tuttuğumuz Koah türlerinde yaşanan bütün belirtiler bu sıralamada daha da şiddetli olarak yaşanmaktadır. Normal oturma sırasında dahi hissedilen nefes darlığı ile oda içerisinde yürümek zorlaşır. Kişi işe gidemez hale gelir.

koah hastaliklari

Koah a bağlı olarak kandaki ve organlarda oksijen miktarı önemli oranda azalacağından yan olarak birçok yeni hastalık türü olmaktadır. Bunlar; bol terleme, dil, dudak ve parmak uçlarında morarma, aşırı sinir, çarpıntı gibi rahatsızlıklar olmaktadır. Hayatınızı karartmak istemiyor iseniz sigara bırakma yöntemlerini deneyerek, bir an önce sağlıklı bir hayata kavuşabilirsiniz.

Sizlerde geri dönüşü olmayan bu hastalığa yakalanmak istemiyorsanız bir an önce sigara bağımlılığından kurtulmalı, bırakmakta zorluk yaşıyorsanız da sigara yerine zarar vermeyen alternatifler kullanmalısınız. Az evvel bahsettiğimiz belirtilerden herhangi birini hissetmeniz halinde muhakkak doktorunuza başvurmalı, tercih ettiği tedaviyi uygulamalısınız. Sağlıklı günler dileriz.

En Çok Okunan

Bedenleri Saran Bu Dumanın Hayatınızı Eritmesine İzin Vermeyin

Sağlıklı bir ömür sürdürebilmeniz için sizlerin de hayatınızda yoluna koymanız gereken bir takım etmenler vardır. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir