Home / Blog / Sigara Bağımlılığının Cilt Üzerindeki Etkileri
Sigara Bağımlılığının Cilt Üzerindeki Etkileri

Sigara Bağımlılığının Cilt Üzerindeki Etkileri

Bulunduğu yaştan daha genç ve taze bir cilde sahip olmak her birey özellikle kadınlar için son derece önem arz etmektedir. Bu neden ile birçok kadın güzel görünmek adına kozmetik ürünlerine hatırı sayılır bir yatırım yapmaktadır. Hal bu ki çözüm kozmetik ürünlerinde değildir. İçerisinde yer aldığımız hayat şartları hayli yorucu olmakta, yoğun stres ise cildi yaşlandırmaktadır. Fakat cildin bozulmasında en etkili durumlar kötü beslenme tarzı ile kötü bağımlılıklardır. Sigara ise bu bağımlılık yapan maddelerin başında gelmektedir.

Sigara tüketmeye başladıktan sonra diğer bağımlılık yaratan maddelere meyil edecek ve bu da cildinizin yaşını nerede ise 10 yıl yaş almış halinize dönüştürecektir. Ne kadar sağlıklı, kaliteli ürünler ile besleniyorum deseniz de, en organik ürün tüketiminde bulunuyorum deseniz de sigara tüketmeye devam ediyor iseniz hiçbir şeyin hükmü yoktur. Sonuç olarak cildinizde yaşlılık belirtileri baş gösterecektir. Sigara kronik dejenerasyona sebep olmaktadır.

cilt dejenerasyonu

Sigara sadece nikotin değil aynı zamanda katran da içermektedir. Katran damarlar üzerinde daraltıcı etkiye sahiptir. Damarların daralması da yeterli beslenmemesi sonucunda cildin kuruyarak pullanmasına ve renklerde bozulmaya yol açmaktadır. Sigara tüketiminde bulunur iken dudağınız şekli dahi cildinizin bozulmasına ortam hazırlamaktadır. Sigara tüketimi vücuda giren oksijeni verimsiz hale getirdiğinden kandaki oksijen miktarı azalacak bu da erken yaşlılık belirtileri ve cildin hızlı bir şekilde bozulmasına neden olacaktır.

Sigaranın bırakılması ile cilt teki değişim ne olur? Her bağımlılık türünde vücudun farklı bölgelerin de tahribatlar meydana gelmektedir. Tabi ki zararlı maddeleri hiç kullanmamak tavsiye edilir iken nasıl olsa bıraktığımda artık fayda etmez demeyin zira kullanmayı ne zaman bırakırsanız hayatınız kalitesi ve sağlığınız için o kadar önemlidir. Yani sigarayı bıraktıktan sonra cildinizde ki değişimi kısa süre hissedecek ve yeniden taze ve canlı bir cilde sahip olabileceksiniz. Sigarayı tiryakiliğinden vazgeçerek hem çevrenizdeki insanların pasif içici olarak sigaranın zararlı maddelerine maruz bırakmamış olacak hem de kalan ömrünüzü sağlıklı bir şekilde sonlandırabilirsiniz. Sizlerde sigara dan vazgeçerek sağlığınız için bu önemli adımı atarak sağlıkla kalınız.

En Çok Okunan

Bedenleri Saran Bu Dumanın Hayatınızı Eritmesine İzin Vermeyin

Sağlıklı bir ömür sürdürebilmeniz için sizlerin de hayatınızda yoluna koymanız gereken bir takım etmenler vardır. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir