Home / Blog / Sigara Bağımlılığı Ağız İçi Sağlık Sorunlarını Doğurmaktadır
Sigara Bağımlılığı Ağız İçi Sağlık Sorunlarını Doğurmaktadır

Sigara Bağımlılığı Ağız İçi Sağlık Sorunlarını Doğurmaktadır

Sağlığımızı tehdit eden o kadar çok çevre sorunu olmaktadır ki bir de bunlara ilave olarak kişinin bağımlılık yapan maddeler kullanması ile zaten sağlıksız koşullar da devam ettiğimiz yaşantımızda vücudumuz için daha da tahribat yaratan sonuçlar ne yazık ki doğmaktadır. Sigaranın sağlımız için sayısız zararı mevcut iken burada detaylandırılacak sağlık problemi ağız içi sağlık sorunları olacaktır.

Ağız İçi Sağlık Sorunları

İnsanlar gün içerisinde dişlerini öğün ardından fırçalamış olsalar da sürekli bir şekilde kullanılan sigaradan dolayı ağızlarında geçmek bilmeyen bir koku olmaktadır. Bu koku ne aromalı sakızlar ile ne de her sigara içiminden sonra fırçalanması ile geçmeyecek, geçmemesi ile birlikte hem dişlerde kötü görüntüye neden olacak hem de ağız kokusuna yol açacaktır. Ağız problemlerinin kronikleşmesi önlenemeyen sorunlara yol açabilmektedir. Kişinin hayatını zorlaştıran bu ağız içi problemleri mutlaka önemsenmeli ve bir hekimden yardım talebinden bulunulmalıdır. Zira ağız kokusu pek çok hastalığın habercisi olabilmektedir.

Örneğin tütün ve tütün ürünlerinin tüketilmesi ile tükürük salgısı azaltılıp ağız florasını bozmak sureti ile dolaylı olarak ağız kokusuna yol açmaktadır.

Aynı zamanda tütün tüketimi ile birlikte dil yüzünde biriken eklentiler neticesinde de ağız içi sorunlar ile baş etmek zorunda kalabilirsiniz.

ağız içinde enfeksiyona neden olur

Ağız kokusu yanında dişlerde ki sorunlara da değinmek gerekir. Sigara tüketimi ağız içi kokusunun yanı sıra dişlere yol açtığı problemler hem estetik açıdan kendinizi kötü hissetmenize hem de dişlerinizde açılan tahribatlardan ötürü çiğneme konusunda problem yaşamanıza yol açmaktadır. Sigara içenler de diş eti iltihabı ve dişi çevreleyen dokuların iltihabı içmeyenlere nazaran kat be kat daha fazla olmaktadır. Gingivitis diş eti iltihabı periodontitis ise dişi çevreleyen dokuların iltihabı demektir. Sigara içenler de gingivitis ve periodontitis içmeyenlere oranla daha çok karşılaşılmaktadır. Sigara tüketimi ile oluşan mikrobiyel diş plağı diş etindeki iltihap belirtilerini baskılar. Bu baskılar sonucu diş etlerinde kanamaları azaltır. Kanamaların olmaması halinde doğabilecek hastalıklar belirti vermeyeceğinden erken teşhisten ne yazık ki faydalanılamamaktadır. Dişin destek kemiğinde ve dişin kendisinde tütün kullanımına devam edilmesi ile kayıplar yaşanacaktır.

Sizlerde ağız içi sorunları ile baş etmek istemiyorsanız bir an evvel iradenize hakim olarak sigara bırakma konusunda karar vermeniz gerekmektedir. Sigarayı bırakmaya karar verdikten sonra vücudunuz da meydana gelen gelişimler kısa sürede gözle fark edilir hale gelecektir. Sigarasız sevdiklerinizle dolu bir hayat dileriz.

En Çok Okunan

Bedenleri Saran Bu Dumanın Hayatınızı Eritmesine İzin Vermeyin

Sağlıklı bir ömür sürdürebilmeniz için sizlerin de hayatınızda yoluna koymanız gereken bir takım etmenler vardır. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir