Home / Blog / Sağlığınızı Koruyabilmek Adına Nikotine Dur Demelisiniz
koah belirtileri

Sağlığınızı Koruyabilmek Adına Nikotine Dur Demelisiniz

Sağlığımız yaşam kalitemizin devamı adına oldukça önemlidir ve bunu olumsuz olarak etkileyen birden çok etmen vardır. Bu etmenlerin başında ise çevre sorunları ile hava ve gürültü kirliliği gelmektedir. Bunların dışında ise günlük hayatın koşuşturmacası içinde insanlar farklı arayışlara deşarj olabilmek adına yönelmektedirler. Bu süreçte ise onları toplumun geneli tarafından kullanılan sigara karşılamaktadır. Sigara hakkında kısaca bilgi sahibi olduktan sonra bu süreçte neler yapabilirsiniz onların açıklamasını yapalım.

 

Nikotin Bağımlılığı Nedir?

Sigara; içerisinde nikotin ve daha birçok zararlı maddeleri barındıran ve eroin kadar vücuda bağımlılık yaratan bir maddedir. Sigara kullanıcıları bu ürünü günlük hayatın koşuşturmacasından kurtulabilmek adına yani kısaca deşarj olabilmek adına tercih etmekte ve bu şekilde sigara gibi zararlı bir maddeye de başlamaktadırlar. Sigara kullanımı diğer bağımlılık yaratan maddelere ulaşma konusunda bir basamak olmaktadır.

Sigaranın içerisinde yer alan zararlı maddeler nelerdir?

Sigaranın içerisinde yer alan birden çok zararlı madde bulunmaktadır. Bu zararlı maddeler alınan bir nefesten itibaren ağızdan başlayıp dumanın geçtiği bütün yolları harap etmektedir. Sigaranın içerisinde yer alan kimyasallardan bahsettikten sonra vücuda verdiği zararlar hakkında da kısaca bilgi verelim.

 • Nitrojen: Diğer adı ile azottur. Egzoz ve sigara dumanlarında yer alan bir maddedir. Ve direkt olarak akciğerlere zarar vermektedir.
 • Hidrojen siyanür: Doğrudan akciğer ve kanları etki eder. Bunun yanı sıra akciğerlerin zehirli maddeleri temizleme yeteneğini bozmaktadır.
 • Krom: Boya ve benzeri maddelerin üretiminde kullanılır.

Bu maddelerin dışında en zararlıları arasında sayılan diğer zehirli maddeler de şunlardır.

 • Arsenik,
 • Nikotin,
 • Karbon monoksit
 • Katran gibi maddeler bütün bedenimizin hasar içinde kalmasını ve sağlığımızın elimizden kayıp gitmesine yol açacak maddelerdir.

Bunlar sigaranın içerisinde yer alan zararlı maddeler iken sigara bağımlılığı için kullanıcıların savunduğu görüşlerden bahsedelim.

 

Bağımlı kalmaya devam edebilmek için savunulan bahaneler nelerdir?

 • Sigara kullandıktan sonra sinirlerim yatışıyor,
 • Günlük hayatın sebep olduğu sıkıntılarımı yine sayesinde üstümden atıyorum,
 • Sigara içtiğim zamanlarda kendime güvenim geliyor,
 • Beni canlandırdığını düşünüyorum.

İnsanlar psikolojik veya fizyolojik olarak sigaraya ihtiyaç duyduğunu düşünür ve bu nedenle sigara bağımlılığından kurtulmak için bir türlü adım atmaya cesaret edemezler.

Sigarayı Nasıl Bırakabilirim

Sigara bağımlılığına son verebilmek için bedeninize ve çevrenize verdiği zararların iyi bilinmesi gerekiyor.  Bu zararların ne olduğunu bilmek ve sürekli bunu kendinize hatırlatmak çok önemlidir. Sigara bırakma sürecinin uzun süreli kullanımlarda oldukça zor olduğu düşünülmektedir.

Bu süreçte alanında uzman kişilerden destek alabilirisiniz. Sigara bırakma sürecinde iradenize hâkim olmanız en önemli konudur. Sigara bırakma sürecinde size destek olabilecek sigara yerine tercih edilen alternatiflerden bazılarını sıralayalım. Akupunktur yöntemi, hipnoz yöntemi ve elektronik sigara, sigara bırakma sürecinde size destek olabilecek alternatiflerdendir. Sağlıklı bir birey olarak hayatınıza devam edebilmeniz adına sigara bırakmak oldukça önemli bir karardır. Sevdikleriniz ile kaliteli bir yaşam sürdürebilmek istiyorsanız sitemizi incelemeye alabilir aklınıza takılan soru ve sorunlarınız için tarafımız ile iletişime geçebilirsiniz.

En Çok Okunan

Bedenleri Saran Bu Dumanın Hayatınızı Eritmesine İzin Vermeyin

Sağlıklı bir ömür sürdürebilmeniz için sizlerin de hayatınızda yoluna koymanız gereken bir takım etmenler vardır. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir