Home / Blog / Sağlıklı Yaşam İçin Sigarayı Bırakın
Sağlıklı Yaşam İçin Sigarayı Bırakın

Sağlıklı Yaşam İçin Sigarayı Bırakın

Sağlıklı yaşamın en önemli etkenlerinden bir tanesi sigara adı verilen ve her geçen gün yaygınlığı artan bu zehirli maddeden uzak durmaktır. Sigara bazen bir arkadaş bazen de bir dert ortağı gibi gelir ve hayatınıza yerleşir ama aslında sizin vücudunuza tamamen zarar vermekte ve sizlere kötü bir yaşam sunmaktadır. Sigarayı bırakma umuduyla çıkılan her yol gözünüze çok uzun ve yorucu görünse de iki günden sonra aslında ne kadarda iyi bir karar aldığınızı anlamanız için yeterli zaman geçmiş demektir. Her şeyden önce sigara maalesef ki yaşam kalitesini düşürmektedir. Yaşam kalitesinin düşmesiyle yolda yürürken nefes nefese kalmanız, ciğerlerinizin büyük bir bölümünde dumanın yer kaplaması nedeniyle yeterince solunum yapamamanız ve bunu her hareketinizde fark etmeniz aslında bağımlılığın en ağır sonuçlarıdır.

Sigara Kullanma Yaşı Gittikçe Düşüyor

Sigara bırakma nedenlerinizden bir tanesi olması gereken çocukların elinde sigara görüyorsanız maalesef ki bu noktada o çocuğun ailesi ve yakın çevresi kadar siz de suçlusunuz demektir. Çünkü her çocuk büyüklerden gördüğü ve özendiği hareketleri yaparak hayatına bir yol vermeye çalışır. Ne yazık ki günümüzde sosyal ortamdan uzak kalan, çeşitli tehlikeler nedeniyle sokakta oynayamayacak kadar eve kapanan çocuklar büyük bir içsel yalnızlık çeker. Bunu çoğu zaman ailesine hissettirmez ve dışarı her çıkışında çevresinden ya da ailesinden gördüğü gibi yanına arkadaş olarak sigarayı tercih eder. Nasıl ki sizler canınız sıkıldığında ya da otururken bile sigara ihtiyacı hissediyorsanız çevrenizdeki çocuklar da bunu erken yaşta tanımaya başladığı için zamanla yoksunluğa düşer. Erken yaşta sigaraya başlayan çocukların %90’ı diğer keyif verici maddeleri kullanmaya da daha yatkındır. Aynı zamanda ailesinde sigara kullanan ebeveyne tanık olan çocukların da &50 oranında daha fazla sigaraya yöneldiği açıktır.

Sigara Paranızı Da Çalıyor

Sigara bırakma için cebinizi göz önünde bulundurmaktan daha iyi bir neden daha olamaz. Devlet her geçen gün daha da fazla vergi koyduğu sigaralardan uzak durmanız adına çeşitli kamu spotları da düzenler. Ama aylık sigara ücretini hesapladığınızda bunlara ihtiyaç duymadan sigaradan vazgeçersiniz.

En Çok Okunan

Bedenleri Saran Bu Dumanın Hayatınızı Eritmesine İzin Vermeyin

Sağlıklı bir ömür sürdürebilmeniz için sizlerin de hayatınızda yoluna koymanız gereken bir takım etmenler vardır. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir