Home / Blog / Nikotin Bağımlılığınızı Aşmak Hiç Bu Kadar Kolay Olmamıştı

Nikotin Bağımlılığınızı Aşmak Hiç Bu Kadar Kolay Olmamıştı

Milyonlarca insan sağlığı, bireylerin huzur bulmak adına yöneldiği yeni madde arayışı ile tehdit altındadır. Günlük hayatlar büyük bir koşuşturmaca içerisinde geçiyor ve insanları bunaltan bu yoğunluk ve stres, beraberinde insanları deşarj olabilmek adına yeni arayışlara itiyor. Bu süreç içerisinde insanları toplumun geneli tarafından da kullanılmakta olan sigara karşılamaktadır. Sigara verdiği zararlar bilinmesine rağmen, bağımlıları tarafından vazgeçilmemekte, kullanımına ise devam edilmektedir. Sigaranın içerisinde nikotin adlı madde vardır ve bu nikotin tıpkı eroin gibi vücuda bağımlılık yapmaktadır. Sigaranın içinde nikotin gibi daha birçok zararlı madde vardır. Bu zararlı maddelerden bazılarını sizler için sıralayabiliriz.

Sigaranın içinde bulunan bazı maddeler:

  • Tütün bitkisinde tarım ilacı olarak kullanılan arsenik,
  • Cep telefonlarının pilinin şarj edilmesinde kullanılan kadmiyum,
  • Oje ve bazı diğer boyaları çıkarmak için kullanılan aseton,
  • Çakmak gazı olarak kullanılan bütan gazı,
  • Tarım ilaçları ile benzinde bulunan benzen. Bütün bu zararlı maddeler sigaranın içerisinde yer almakta ve bedenimizde çoğu zaman geri dönüşü olmayan hasarlara neden olmaktadır.

Sigara bedenimize ciddi hasarlara yol açmaktadır. Az evvel bahsetmiş olduğumuz bu zararlı maddeler bedenimizde geri dönüşü olmayan hasarlar ile hem beden sağlığımızı hem de çevremizi olumsuz etkilemiştir. Birkaç madde ile sigaranın verdiği zararlardan bahsettikten sonra nasıl bırakabilirim sorusunun cevabını sizlere sunalım.

Sigaranın Bedeninizde Yol Açtığı Tahribatlar

Sağlığımızı olumsuz etkileyen birden çok durum vardır. Üretici ve tüketicilerin bilinçsizliğinin sebep olduğu çevre sorunları ile hava ve gürültü kirliliği problemli bir hayat yaşamamıza neden olur. Kendi kendinize sırf keyif alabilmek adına verdiğiniz zararlar ise yaşam kalitenizin düşmesine neden olacaktır. Nikotin bağımlılığı ile hayatınızda oluşacak değişiklikler nelerdir?  Nikotin bağımlılığına son vermek için sigara bırakma konusunda vereceğiniz kararı nasıl bozmadan durabilirsiniz? Biraz bu konuya değinelim.

  • Nikotinin bedeninizde eroin gibi bağımlılık yarattığından zaten bahsetmiştik. Uzun süreli kullanımlar sonucunda vücut bu maddelere alışacak ve alınmadığı süreçlerde tepki verecektir. Bu tepkiler ise ani krizlere neden olabilecektir.
  • Sigaradan çekilen her nefes DNA’nın yapısını bozmaktadır. DNA yapısında meydana gelen bozukluklarda vücudun kullanma kılavuzu karışır ve bunun sonucunda hücre kontrolden çıkıp kanseri oluşturan tümörlerin oluşumuna izin verir.
  • Sigara kullanıldığında kaslara daha az oksijen gittiğinden kas yapımı zorlaşır ve zamanla kasların daha kolay yorulmasına ve kas ağrıları çekmenize neden olur.

Sigaranın bu ve bunlar gibi daha birçok hasara yol açtığı küçük bir çocuk tarafından dahi bilinmekte ve hatta sigara paketlerinde dahi yazılmaktadır. İnsanlar iradelerine hâkim olarak bedenlerini çürüten bu maddenin oluşumuna dur diyebilirler.

Sigara bırakma sürecinde alanın da uzman bir kişiden destek almanız halinde de bu süreç sizin için daha kolay olabilir. Sigara bırakma konusunda karar verdiğinizde size sigarayı hatırlatan her şeyi etrafınızdan men etmelisiniz. Arkadaş çevreniz sigara içen bir kitle ise onlara sigara bağımlılığına son verdiğinizi ve bu konuda hassas davranmaları gerektiğini söyleyebilirsiniz. Sigara paketlerine ödediğiniz külfetler yerine o paralar ile sevdiklerinizi mutlu edebilir, sevdiğiniz bir şeyi alabilir ya da bir kenarda kötü zamanlarda kullanmak üzere birikim yapabilirsiniz. Sizlerde sigara bağımlılığına son vererek bol kahkahalı bir ömür sürebilirsiniz. Sağlıkla kalın.

En Çok Okunan

Bedenleri Saran Bu Dumanın Hayatınızı Eritmesine İzin Vermeyin

Sağlıklı bir ömür sürdürebilmeniz için sizlerin de hayatınızda yoluna koymanız gereken bir takım etmenler vardır. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir