Home / Blog / Nikotin Bağımlılığına Son vererek Bedeninizi Koruyabilirsiniz

Nikotin Bağımlılığına Son vererek Bedeninizi Koruyabilirsiniz

Sigara bağımlılık yapan bir madde olması ve serbest satılabilmesi nedeniyle günümüzde insan sağlığını tehdit eden en önemli faktörlerden biridir. Sigara içinde en tehlikelileri arsenik(fare zehri)benzin, kadmiyum( akü metali) propil glikoz olmak üzere 400’in üzerinde kanserojen ve toksitmadde bulunduğu kanıtlanmıştır.

Sigara bağımlılığının iki farklı etkisi bulunmaktadır. Bunlar fiziksel ve psikolojik bağımlılıktır. Sigaranın içerisindeki yabancı cisimler dokulardaki iritasyon ve hasar oluşturur. Damarların zamanla daralması ve tüm dokulara genel kan ve oksijen miktarı azalır.

Sigaranın Vücuda Verdiği Zararlar

Cilte kararma ve yaşlılık belirtileri oluşur.  Yutak ve ağız tat alma eksiklikleri baslar ve kanser riski çoğalır. Diş etleri hastalıkları başlar ve dişlerinizin pis ve kirli gözükmesini sağlar. Gözlerde katarakt ve ileri körlük oluşmaya başlar. Mide ve yemek borusunda karama. Ülser ve kanser oluşumu fazlalaşır.

Sakat kalma, çocuk düşürme, bronşit, amfizem ve rahim kanseri tehlikeleri oluşur. Baba ve anne mirası olarak; sigara içen babaların çocuklarına kanser önleyen gençliği yok olmaktır. Hamileliğinde sigara içen hanımların bebekleri %10-15 eksik kilolu doğdukları gibi zeka eksikliklerde görülür.

İdrar kesesinde mesane meydana gelir. Vücudumuzdaki kemiklerde erime meydana gelir. Yorgunluk, uykusuzluk, ruhsal, gerilim, stres, performans düşüklüğü neden olur. Düzenli bir şekilde sigara içilmesi deri yapısını bozar kırışıklıklara neden olur.

Yaşam standartlarınızı düşüren hatta yok eden bu kötü ve zararlı alışkanlıktan (eğer sigara kullanıyorsanız) biran önce kurtulmanız sizin yararı nazıdır. Gırtlak kanseri kişilerin % 95’in sigara içenlerde oluşmaktadır.

Aç karnına sigara içmenin zararları

Aç karnına içilen sigaranın kalp krizi geçirme riski 10 kat artırır ve ani ölüme neden olur.  55 yas altındaki ölümlerin birçoğunun sigaradan olduğu açıklanmıştır.  Aç karnıyla içilen sigara direk kana karışır ve ardından baş dönmesi gibi sıkıntılar ortaya çıkar. Sigara, asit artışına neden olabileceği için reflü hastalıklarına davetiye çıkarır. Aç karnıyla sigara içmen gün içerisinde içtiklerinizden daha fazla zarar verebilmektedir.

Aynı zamanda Kan basıncını yükseltir tansiyon artar ve oksijen taşıma kapasitesi düşer. Özellikle ramazan aylarında gün boyu sigara içmeyip iftardan sonra içilen sigarada aynı şekilde derin derin nefes çekme durumunda sağlığa çok büyük derecede zararları vardır. Bir tek sigara bile damarları daraltarak kalp ve beyin kan akımlarını azaltmakta kolesterolü yükseltmekte ve pıhtı oluşumunu kolaylaştırmaktadır. Yaklaşık 16 saat varan bir açlık süresinin ardından hemen sigara içmenin damarlar üzerinde büyük etkiler oluşturur. Dünya sağlık örgütü 40 yaşının altındaki sigara tiryakilerini uyardı buna göre genç tiryakiler sigara kullanmayan yaşıtlarına göre 5 kat daha fazla risk taşır. Daha sağlıklı bir bedene ve geleceğe kavuşabilmek adına sizlerde nikotin bağımlılığından vazgeçmelisiniz.

En Çok Okunan

Bedenleri Saran Bu Dumanın Hayatınızı Eritmesine İzin Vermeyin

Sağlıklı bir ömür sürdürebilmeniz için sizlerin de hayatınızda yoluna koymanız gereken bir takım etmenler vardır. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir