Home / Blog / Nikotin Bağımlılığı Nedir, Kurtulmak için Neler Yapılabilir?
Nikotin Bağımlılığı Nedir, Kurtulmak için Neler Yapılabilir?

Nikotin Bağımlılığı Nedir, Kurtulmak için Neler Yapılabilir?

sigara

Çevre açısından bakıldığında sağlığımızı etkileyen o kadar çok etmen vardır ki. Sanayileşmeye geçiş süreci insan hayatı için büyük kolaylık sağlamış ve ülke ekonomisini ileri taşımış olsa da atıkların yok ediliş biçimleri konusunda bilinçsiz ve yetersiz olan üreticilerin neden olduğu birçok sağlık sorununu beraberinde getirmektedir.

Üretim esnasında filtre kullanılmaması hava kirliliğine yol açarken, makinelerin gerekli bakımlarının yapılmaması sonucu oluşan aşırı ses gürültü kirliliğine ve belki de en önemlisi olan atıkların yok edilir iken suya dolayısı ile toprağa karıştığından direkt olarak bu zararlı maddeleri bünyemize almaktayız. Bunlar dışında hayatın yoğun stresi içinde insanlar giderek kendini yalnızlaştırmakta ve bu geçiş dönemlerinde çareyi sevdikleri ile değil de yeni ve kötü alışkanlıklar kazanarak geçirmektedir. Bu alışkanlıklar süreli kullanımlardan sonra kişinin bedeninde bağımlılık yaratmaktadır.

Tahmin edeceğiniz üzere bu konuda en çok talep gören sigaradır. Sigarayı kullanan bir birey diğer bağımlılık yaratan maddelere ulaşmada sıkıntıya düşmemekte ve başta kullandığı sigara diğer maddelere bağımlılık yaratmaktadır. Sizleri daha bilinçlendirmek adına adım adım, sigaranın her aşamasından bahsedeceğiz.

Sigara nedir, içerisinde ki bileşenler nelerdir?

sigara- bilesenleri

Sigara içerisinde bir takım zararlı bileşenler barındıran kişiye keyif veren ve bağımlılık yaratan bir maddedir. Sigara içerisinde birden fazla zararlı madde mevcuttur, çoğu kanserojendir ve bu kişiye bağımlılık yaşatır.

Bu zararlı bileşenlerden en tehlikelileri; arsenik, benzin, kadmiyum, toluene, amonyak olmaktadır. En tehlikeli olanları saydığımız olmak ile birlikte bunlar dışında yine birçok zararlı madde mevcuttur. Hidrojen siyanür(gaz odaları zehri),katran(zift), aseton(oje sökücü) gibi. Bu zararlı maddelerden kurtulabilmek adına sigara bırakma konusunda vereceğiniz kararlar ile sağlığınızı yeniden kazanabilirsiniz.

Sigara içmek için kişilerin bahaneleri nelerdir?

Kendini ispat etme duygusu, özenme duygusu, deşarj olunacağının düşünülmesi, sosyal bir sembol olarak görme bu gibi nedenler ile kişiler kendilerini sigaranın kollarına bırakma ve ne yazık ki belki daha sonra aşırı sigara tüketiminden dolayı burger hastalığı geçirip kollarından olacaktır kim bilir.

Kendini ispat etme duygusunun sigarada ki yerinden bahsetmek istiyorum. Gençlik yaşlarında geçiş dönemleri, yaşanan depresyonlar bireyi farklı arayışlara yöneltmektedir. Belki arkadaş çevresinde daha havalı görüneceğinden belki de çevresi tarafından yaşının büyümüş olduğunun düşünüleceği hissi ile kişiler sigara içerek kendini kendine karşı, etrafa karşı ispatlama yoluna gidecektir.

 

Deşarj olunacağı hissi ise yine bu anlamda önemini korumaktadır. Yoğun stres yaşantısının bireyleri farklı arayışlara yönelteceğinden bahsetmiştik. Kişiler sigara içince oyalanacak bir şey bulduğundan ve günlük sıkıntılarını anlık ta olsa unuttuğundan dolayı yine buna yönelip deşarj olduklarını düşünmektedirler.

Bunun dışında ki bahaneleri ise ‘sadece el alışkanlığından canım sigara bile içmek istemiyordu, bugün çok yiyorum sigara içerek iştahımı bastırayım, arkadaşım arıyor sohbet ederken bir sigara yakayım, yatmadan bir tane daha içeyim, yeni yemek yedim bir tane içeyim, kahveyle de sigara iyi gidiyor, çok stresliyim bugün’ gibi bahaneler ile kişiler sigarayı bırakmamak, ondan vazgeçmemek için birbirinden farklı bahaneler ileri sürmektedir.

Sigara kullanımının bedene, sağlığımıza ve çevreye verdiği zararlar;

Sigara uzun süreli kullanımlardan sonra beden üzerinde belki de geri dönüşü olmayan tahribatlara neden olacaktır. Bu hasarların vücudunuza, sağlığınıza ve çevrenize ne derece zarar verdiğinin bilincine varmanız halinde sigara bırakma sürecinin daha sağlıklı ve hızlı adımlar ile olacağını düşünmekte ve yazımızın devamını okumanızı sağlığınız açısından istemekteyiz. Şimdi sigaranın vücudumuzun hangi bölgesinde hangi hastalığı yarattığı, hangi tahribatın diğer hangi hastalığa yol açtığından bahsedeceğiz.

  • Sigara içinde yer alan maddelerden az evvel bahsetmiştik. Yine içinde var olan diğer bir madde olan nikotin kişi üzerinde bağımlılık yaratmaktadır. Nikotin bağımlılığını yenmek beyni değiştirdiğinden dolayı oldukça güç olmaktadır. Beyin alıştığı nikotini o an bünyeye alamadığı zaman nikotin yoksunluğu yaşanır ve kişi kendini aşırı gergin, stresli hissedecek ve bu da kişiyi yıpratacaktır.
  • Kan açısından bakıldığında, sigara kullanmak kanı koyulttuğundan ve daha yapışkan hale getirdiğinden dolayı vücut içine kanın erişmesi kan koyulduğundan dolayı oldukça zor olacaktır. Kan bu şekilde beyne, bacaklara ve kalbe erişmeyeceğinden dolayı tahribatlara yol açar ve kalp krizi neticesini doğurur.
  • Sigara tüketmek akciğerin küçük havayollarında ve dokularında iltihabik reaksiyonlara neden olmaktadır. Bu da göğüste sıkışıklık ve hırıltılı olarak nefes alıp vermeye yaramaktadır.
  • Hava yollarında küçük fırçada olduğu gibi tüycükler bulunmaktadır ve bu tüycükler akciğerlerin temiz kalabilmesi adına görev görmektedir. Sigara kullanımı ise bu fırçaları geçici olarak felce uğratmaktadır.

Bütün bu hastalıklar ile başa çıkma nedeninizin tamamen keyfinizden kaynaklandığını hatırlatmak isteriz. Bu hastalıklara ilave olarak bahsetmemiz gereken birkaç sağlık problemi daha vardır. El ve parmaklarınızda hissizlik yaşanması, ciltte ki aşırı kuruma, erken oluşan çizgiler, ağız ve ağız içi problemleri, ağzın, çevreyi rahatsız edecek şekilde kokması, yara, hatalık ve tedavi sürelerinin bir türlü neticelenememesi, dünyada ölüm nedeni açısından 4. sırada yer alan KOAH’ yol açması. Bütün bu hastalıklar ile sadece sigara yüzünden baş etmek durumunda kalmaktasınız.

Sigara Bırakmada İzlenebilecek Adımlar Nelerdir?

nikotin

Sigara bırakma konusuna karar vermek bu yönde atılacak en önemli adım olacaktır. Sigara bırakırken destek alabileceğiniz birçok alternatif mevcuttur. Bu alternatifleri değerlendirmeden önce kendi başınıza bu alışkanlıktan nasıl kurtulabilirsiniz bu konulara değinmek istiyoruz.

  • Bırakma konusunda bir plan yapmak, sigarayı bırakma konusunda size destek olacaktır. Planın olması size sürekli sigara bırakmanız gerektiğini hatırlatır, daha düzenli ve planlı bir şekilde ilerlemenizi sağlar. Sigarayı bıraktığınız gün kendinizi meşgul etmeniz sigarayı hatırlamanızı zorlaştıracağından önemli olmaktadır. Egzersiz yapmak, sakız çiğnemek, sinema tiyatro gibi aktivitelere dâhil olmak yapılabilecek şeyler arasında yer almaktadır.
  • Sigara bırakmaya karar verdiniz ve iradenize hâkim olup içmiyorsunuz. Bu anlamda ilk günler beklide ilk haftalar uzun süreli sigara kullanımından dolayı oldukça zor geçmektedir. Bu günlerde önemli olan olgu ise iradenize hâkim olarak bir nefes dahi sigara içmemenizdir. Bu sürede içmediniz her gün için sigara paketlerinize verdiğiniz paralar ile kendinizi ödüllendirebilirsiniz.
  • Sigarayı tetikleyen, size sigara içme isteği uyandıran parçalardan uzak durun. Örneğin sigara çakmakları, küllükler gibi. Bu dönemde kafein almamaya da önem verin, çünkü kafein sizi daha da agresif yapacaktır.
  • Aile ve arkadaş çevrenize sigara bıraktığınızdan bahsetmeniz halinde onlarda bu yolda sizin destekçiniz olabilirler.
  • Sigarayı bırakma nedenlerinizi mutlaka ara ara kendinize hatırlatmalısınız. Bu durum sigaraya yeniden başlamamanız adına önemli olmaktadır.

Sigara bırakmada tercih edilebilecek alternatifler nelerdir?

Sigara bırakma konusunda en önemli adımın karar vermek ve bu anlamda iradenize hâkim olmak olduğundan bahsetmiştik. Uzun süreli olan kullanımlar, bedende bağımlılık yarattığından bu zorlu süreci alanında uzman kişilerden destek alarak sürdürebilmeniz daha sağlıklı olacaktır. Akupunktur ile sigara bırakabilirsiniz. Ya da sigara bırakma konusunda en çok tercih edilen yöntem olan elektronik sigara’dan destek alabilirsiniz. Hipnoz yöntemi sigara bırakma konusunda bağımlılar için önemli alternatiflerden bir diğeridir.

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Vücuttaki Mucizevî Değişim

Sigarayı bıraktıktan sonra vücudunuzdaki mucizevi değişimlerden bahsetmek istiyoruz.

Sigara bıraktıktan sonra ilk 20 dakika’dan sonra kalp hızı normal seviyeye ulaşır, kan basıncı düşer. 12 saat sonra dolaşımdaki karbon monoksit seviyesi normal seviyelerde seyretmektedir. 2 hafta- 3 ay süresinde ise kalp krizi riski normal seviyelere düşmektedir. 1-9 ay arası öksürüklerin izi düzelir, nefes alış verişleriniz daha rahat olur. 10 yıl sonra akciğer kanserinden ölme riskiniz yarıya iner.

Sizlerde sigara bırakmak için karar vererek, iradenize hakim olup neden bırakmanız gerektiğini kendinize sık sık hatırlatarak, uygulamanız gereken adımları kontrollü bir şekilde yürüttüğünüz takdirde sağlığınızı yeniden kazanmanız sizin için uzak olmamaktadır. Sigara bırakma konusunda alternatifleri tercih edebilir bu süreci uzman eşliğinde daha kolay atlatabilirsiniz. Sağlığınızı para karşılığı satmaktan vazgeçerek ne doğru bir karar verdiğinizi yaş almaya başladığınızda fark edeceksiniz. Sağlıkla, esenlikle kalın.

En Çok Okunan

Bedenleri Saran Bu Dumanın Hayatınızı Eritmesine İzin Vermeyin

Sağlıklı bir ömür sürdürebilmeniz için sizlerin de hayatınızda yoluna koymanız gereken bir takım etmenler vardır. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir