Home / Blog / Acilen sigarayı bırakman gerekiyor!
Neden Sigarayı Hemen Bırakmalısınız?

Acilen sigarayı bırakman gerekiyor!

Sigara kullanımı her geçen gün artmaktadır. Önlenemeyen bu artışın en önemli nedeni bilinçsizlik olmaktadır. 50-60 yıl kadar önce sigara kullanan bireyler kullanımları sırasında sağlığa zararlı bir etki görmedikleri ve yeterli bilgiye sahip olmadıkları için yıllarca sigara içmişlerdir. Ancak günümüzdeki insanların en büyük avantajı sigara kullanmanın zararlarını sadece uzmanlardan dinleyerek değil gerçek yaşamda da gözlemleyebilmemiz mümkündür. 50-60 yıl önce sigara içmeye başlayan bireylerin neredeyse hepsinin çok ciddi hastalıklarla mücadele etmek zorunda kaldıklarını görebilirsiniz. Başta akciğer kanseri olmak üzere solunum yolu, kalp-damar hastalıkları, hareket zorlukları gibi ölümcül ve hayatlarını mahveden hastalıklarla baş başa kalmaktalar. Düzenli olarak 5-10 yıl sigara içen bireylerde bu risk %50’lerin üzerine çıkmaktadır. Bu nedenle sigara bırakma ne kadar erken olursa o kadar az risk taşır ve sağlıklı, sorunsuz bir yaşam sürersiniz.

Sigara Sadece Akciğerlere Mi Etki Eder?

Sigaranın ilk olarak etki ettiği organlar solunum yolları ve akciğerdir. Akciğer ise tüm vücudunuza temiz kanın pompalanmasında görev alır ve kalbe temiz havanın ulaşmasını sağlar. Kanın tüm vücudunuzu dolaşması nedeniyle sigara sadece akciğer ya da damarlarınıza zarar vermez, tüm vücudunuza etki eder. İçerisinde bulunan nikotin, karbon monoksit, arsenik gibi çeşitli zehirli gazlar tüm vücuda yayılır ve hücrelerinizde depolanır. Kısa süreli de birçok zararlı etkisi olduğu gibi uzun süre kanser gibi ölümcül hastalıklara yol açmaktadır. Bu nedenle sigara bırakma ilk 5 yıl içerisinde gerçekleştirilirse vücudunuzda çok daha az etki bırakacaktır.

Sigaranın Neden Olduğu Hastalıklar Nelerdir?

Sigara bırakma ile sadece akciğerleriniz değil tüm vücudunuzdaki zararlı etkileri son bulacaktır. Sigaranın kullanıldığı yıllar boyunca hücrelerde zararlı maddeleri depolaması sonucu en çok görülen hastalıklar kanser olmaktadır. Çünkü kanser, hücrelerdeki bozunmalar ve kontrolsüz büyüme demektir. Kanser çeşitlerinde ise sigaranın neden olduğu en çok akciğer kanseri, prostat kanseri rahim kanseri, karaciğer kanseri, gırtlak kanseri, ağız kanseri ve benzeri birçok organda kanserler görülebilmektedir. Sigara kullanımının soluk alıp vermeyi güçleştirdiği, hareketleri kısıtladığı, iyileşmeyi engellediği, bağışıklığı düşürdüğü, çocuk sahibi olmayı güçleştirdiği, kemik ve kas ağrıları yaptığı en bilinen zararlı sonuçlarıdır.

En Çok Okunan

Bedenleri Saran Bu Dumanın Hayatınızı Eritmesine İzin Vermeyin

Sağlıklı bir ömür sürdürebilmeniz için sizlerin de hayatınızda yoluna koymanız gereken bir takım etmenler vardır. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir