Home / Blog / Neden Sigara Bırakılmalı?
Neden Sigara Bırakılmalı?

Neden Sigara Bırakılmalı?

Sigaranın içerisindeki zararlı maddelerin sayısı 4000’den fazladır. Tüm bu zararlı maddeler ve gazlar ise kan ile tüm vücuda taşınmaktadır. Sigaranın içerisindeki zararlı maddeler vücuttan atılamamakta hem akciğerde hem de vücudumuzun çeşitli yerlerindeki hücrelerde depolanmaktadır. Sigaranın içerisindeki başlıca zararlı maddeler: nikotin, karbon monoksit, arsenik, bütan, kadmiyum, sitrik asit, aseton, metan, metanol, amonyaktır. Bu zehirli gazlar ve kimyasallar vücutta kalıcı hasarlara neden olmaktadır. Depolandıkları hücrelerin yapılarını bozarak kanserli hücrelerin oluşumuna da neden olmaktadır. Bu nedenle sigaranın uzun süreli en büyük sonucu ölümcül olan kanser hastalıklarıdır. Sigara bırakma, tüm bu zararlı etkenlerin vücuda alımını durdurmak için gereklidir. Sigaranın içeriğindeki maddeler gruplandırılırken: zevk verici ve aromatik maddeler, uyarıcı maddeler, zehirli maddeler ve kanser yapıcı maddeler olarak ayrılabilmektedir.

Sigara Bırakmayı Kolaylaştıran Öneriler

Sigaranın bırakılamaması ve bir bağımlılık haline gelmesine neden olan asıl etken madde nikotindir. Sigaranın içerisinde bulunan nikotin, sigara içme isteğine neden olmaktadır. Bu nedenle nikotin maddesinin etkisini azaltmak sigara bırakma için en önemli adımdır. Nikotini azaltan çeşitli yöntemler, besinler bulunmaktadır. Günlük yaşamınızdaki beslenme alışkanlıklarınızı biraz değiştirerek sigaradan uzaklaşmanız mümkündür. Nikotinin etkisini 1 ay içerisinde %80 oranında azaltan yiyecekleri: portakal, muz, domates, yulaf, ıspanak, tam tahılgiller, badem, fındık, zencefil… Ve daha birçok besin kaynağı bulunmaktadır. Bu besin kaynakları düzenli olarak her gün tüketildiklerinde 1 aydan kısa bir süreç içerisinde sigara içme isteğinizi çok büyük oranda azaltmaktadır. Nikotin isteğinin azalması, sigarayı bırakmanızı kolaylaştıracaktır.

Sigaranın Çevrenizdekilere Zararı: Pasif İçicilik

Sigaranın sağlığa zararları sadece sigara içen kişiye değil çevresindekilere de olmaktadır. Hatta sigara içen kişi çevresindekilere kendine verdiğinden çok daha fazla zarar verir. Sigaranın yanan ucundan çıkan duman ve sigara içen kişinin dışarıya verdiği dumanı soluyan pasif içiciler çok daha fazla etkilenmektedirler. Pasif içicilerin ileride kanser olma riskleri ise çok yüksek oranda artmaktadır. Özellikle de çocukları olan ailelerde, çocuklar bu sigara dumanına maruz kalmaktadırlar. Sigaralı bir ortama ailenizi, çocuklarınızı, sevdikleriniz ve arkadaşlarınızı maruz bırakmamak için sigara bırakma için gerekli yollara başvurmalısınız.

En Çok Okunan

Bedenleri Saran Bu Dumanın Hayatınızı Eritmesine İzin Vermeyin

Sağlıklı bir ömür sürdürebilmeniz için sizlerin de hayatınızda yoluna koymanız gereken bir takım etmenler vardır. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir