Home / Blog / Sigaranın Hayatımıza Etkileri Nelerdir?
Hayatınızdan Sigarayı Çıkartın

Sigaranın Hayatımıza Etkileri Nelerdir?

İnsanlar genellikle sigara kullanımına küçük yaşlarda başlıyorlar ve bu alışkanlık gün geçtikçe daha vazgeçilmez oluyor. Kullanan kişilerden birçoğu sigaranın zararlarının farkında oluyorlar lakin bırakmak istenilse de bu oldukça zor oluyordu. Sigara bırakma konusunda birçok yöntem olsa da herkes için etkili olacak yöntem farklı olduğu için sigarayı bırakmayı deneyenler ilk denemelerinde başarısız oluyorlar. Sizin için doğru olan yöntemi bulmak içinse kendinizi iyi tanıyor olmanız ve sigarayı bırakmayı gerçekten istemenizdir. Sigaraya muhtaç olmadığınızı düşündüğünüz an sizin için yeni bir başlangıç olacaktır. Hem kendinizi buna inandırmak için hem de daha hızlı şekilde sigarayı bırakmanız için sigaranın size ve çevrenize olan etkilerini doğru şekilde bilmelisinizdir.

Sigara Hayatı Nasıl Etkiler?

Sigara kullanımı hem sizin hem de çevrenizdekilerin hayatını fazla miktarda etkiliyor. Bazı etkileri net şekilde biliyor olsanız da bazı etkileri göz ardı edebiliyorsunuz. Göz ardı edilen etkilerden genellikle yakın çevre etkileniyor. Pasif içiciler bu gruba girmektedir. Sigara bırakma sizin olduğu kadar yakın çevrenizdeki pasif içicilerin hayat kalitesini de etkileyecektir. Sigara dumanından sizden çok daha kötü etkilenen yakın çevrenizi düşünerek sigarayı bırakmak sizi teşvik edecek ve sigara bırakmanızı kolaylaştıracaktır. Bunun dışında hayatınızı büyük bir şekilde etkileyen ve sizin de farkında olduğunuz para etkeni vardır. Özellikle Türkiye ekonomik durumları sonrasında gelen zamlarla bütçenizi çok fazla etkiliyor. Bu da sigarayı bırakmak için en önemli etkenlerden birisi olacaktır. Bunun dışında sağlığınızı kötü şekilde etkileyen sigara küçük yürüyüşlerde dahi hemen yorulmanıza sebep olacaktır. Son zamanlarda kapalı alanda sigara içilememesi sebebiyle kış soğukları da büyük bir caydırıcı oluyor.

Sigara Bırakma Yöntemleri

Sigara bırakmanın birçok yöntemi var. Bazı kişiler çok büyük bir istikrar göstererek sigarayı bırakacağım dediği anda bırakabiliyorlar. Lakin bu herkes için bu kadar kolay olmuyor. Nikotin sakızları ya da nikotin bantları kullananlar olabiliyor. Tabii ki eğer gerçekten sigara bırakma konusunda zorlanıyorsanız ve hangi yöntemi kullanacağınızı bilemiyorsanız bir doktora gitmeniz çok daha doğru olacaktır. Hipnozla sigara bırakmaya kadar birçok farklı yöntem var ve bu konuda en iyi yardımı doktorunuzdan alabilirsiniz.

En Çok Okunan

Bedenleri Saran Bu Dumanın Hayatınızı Eritmesine İzin Vermeyin

Sağlıklı bir ömür sürdürebilmeniz için sizlerin de hayatınızda yoluna koymanız gereken bir takım etmenler vardır. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir