Home / Blog / Hamilelikte sigara içmenin bebeğe zararları
Hamilelikte Sigaranın Zararları

Hamilelikte sigara içmenin bebeğe zararları

Birçok anne adayı sigara içerken hamile kalmakta ve yaratılan bağımlılık nedeniyle hamilelik döneminde de sigaradan vazgeçememektedir. Ama bu aslında bebeğinize yapabileceğiniz en kötü davranışlardan biridir ve kesinlikle sigara içilen ortamda bulunmanız bile aynı etkiyi hamilelik döneminde gösterecektir. Aslında sigara bırakma için en doğru dönemlerden bir tanesi hamileliktir. Bayanların bu dönemlerde hassasiyetleri artar ve zamanla tiksinme durumları giderek hızlanır. Sigarayı da bu anlamda değerlendirmek, hem çocuğa vereceği hem de yıllardır size verdiği zarardan kurtulmak için önemli bir dönemdir. Kullanılan takviye vitaminler ve demir ilaçları zaten yemeklerde bile çoğu zaman kötü tatlar alıyor muşçasına bir his yaratacağından sigaradan da aynı kötü tadı alacağınızı düşünerek uzak durmak gerekir. Aksi halde dünyaya gözlerini açmayı başaran bebeğinizin akciğerlerinde kalıcı hasarlar olacaktır.

Sigara Bırakmak Kaç Gün Sürer?

Sigara bırakma için bir yola çıkacağınız da birkaç gün sonra sanki hiç sigara kullanmamış gibi rahat olacağınızı düşünebilirsiniz. Oysaki bu kesinlikle yanlıştır, çünkü insan zaman geçse bile sigara kokusunu içine çektikçe bazen onu kullanmak isteyebilir. Bu daha çok küçük yaşlardan beri sigara kullanan kişilerde gerçekleşmekte, sigaranın ciğerlere doldurduğu dumandan kurtulmak uzun sürerken beynin bağımlılıktan vazgeçmesi de aynı zamana yayılmaktadır. Her şeyden önce sigara dumanının daha fazla nikotin içermesi bağımlılık duygularını hemen harekete geçireceğinden sigara bırakma dönemlerinde sigara içilen ortamlardan da uzak durmak gerekir. Bunun için hem fizyolojik hem psikolojik hem de yaşanılan çevre olarak sigara bırakmak için tam bir kararlılık gerekecektir.

Sigara Bırakma İçin Alternatif Araçlar

Sigara bırakma işlemi yerine puro ya da elektronik sigara gibi ürünler kullanılarak gerçekleştirilmemelidir. Çünkü bunlarda da aynı şekilde nikotin ve kanserojen madde bulunmaktadır ve sigaradan vazgeçip bunlara başlamak aslında bağımlılığın kontrollü bir şekilde devam ettirilmesi olur. Bunun yerine sakız veya kuru yemiş gibi her sigara istediğinizde ağzınızda bir şeyler olsa sigaradan alacağınız tadı bastıran bu tarz yiyeceklerle o anki küçük sigara krizini bastırmanız kolay olur. Aynı zamanda bu yiyeceklerin yanınızda taşınması da daha kolay ve sağlıklıdır. Sigaraya ve diğer tütün ürünlerine verilen paralarda cebinize kalır.

En Çok Okunan

Bedenleri Saran Bu Dumanın Hayatınızı Eritmesine İzin Vermeyin

Sağlıklı bir ömür sürdürebilmeniz için sizlerin de hayatınızda yoluna koymanız gereken bir takım etmenler vardır. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir