sigara bırakma yöntemleri

Sigara Bırakma – En etkili Sigara Bırakma Yöntemleri

Sigara bırakma fikri imkansız bir karar değildir.  Bir insanın bilerek kendini zehirlemesi ve yavaş yavaş ölümcül hastalıklara sahip yakalanması kabul edilemez bir gerçektir. Sağlıklı düşünen birisi kendini zehirlemeyi tercih etmemelidir.

Psikolojik sorunların arkasına sığınarak bahaneler üreten ve sigarayı bu nedenlerden dolayı içtiğini söyleyen bireylerle karşılaşırız ancak kendinize zarar verdiğiniz kadar çevrenize de zarar verdiğinizin farkında olmalısınız. Dışarı verdiğiniz zehirli duman, kül atıkları, izmaritler hem doğaya hemde diğer insanlara ciddi zararlar vermektedir. Bu zararlardan en fazla çocuklar etkilenmektedir.

Nikotin bağımlılığı tıb tarafından kabul edilen bir gerçektir ancak sigara bırakma evresin de vücudunuzun ihtiyaç duyduğu nikotini kahve gibi daha sağlıklı yöntemlerle elde edebilirsiniz. Yani bağımlılık sigarayı bırakmak için arkasına sığınabileceğiniz bir bahane değildir!

Sigara Bırakma Yöntemleri

Sigara Bırakma Yöntemleri Nelerdir

Sigarayı bırakmak için birçok yöntem bulunmaktadır. Bağımlılığın derecesi ne olursa olsun bırakmak fiziksel ve psikolojik açıdan oldukça zor gibi gözükmektedir. Sigarayı bıraktıktan sonra yenilen yemeklerde tat alma duyusu tekrar oluşur. Koku alma oranı oldukça artar. Sigarayı bırakmanın yeni yöntemleri;

Zorlanmadan Bıraktırıyoruz!

Uzun yıllardır hizmet verdiğimizi sigara bırakma merkezimizde edindiğimiz tecrübeler ile kolayca sigarayı bıraktırıyoruz. Kliniğimize gelmeden adresinize göndereceğimiz sigara bırakma seti ile aynı gün sigarayı bırakacaksınız.

Bırakma setimizi kullanmaya başladığınızda bir daha sigara içmenize gerek kalmayacak. Canınız her sigara çektiğinde bırakma cihazımızı kullanarak isteğinizi bastırabilirsiniz. Böylece ani krizlerin de önüne geçmiş oluyorsunuz.

Sigara Bırakma Seti İle Bırakma

10 yıldır 20.000′ den fazla kişiye sigarayı bıraktırdık. Bir insan sigarayı bırakmaya karar verdiğinde önündeki tüm engelleri ezberledik. Bu engelleri tek tek ortadan kaldırmak için uzun yıllar araştırma ve çalışma yaptık. Ortaya çıkarttığımız set %97 bırakma oranı ile mükemmel sonuçlar veriyor.

Bırakma setinin avantajları:

 • El alışkanlığını ortadan kaldırmak
 • Dudak tiryakiliğini ortadan kaldırmak
 • Psikolojik yasaklar koymadan bırakmak
 • Nikotin bağımlılığından arınmak

Sağlıklı Bir Hayat Herkesin Hakkı

motivasyon ile sigara bırakma

Sigarayı bırakmak tamamen motivasyona bağlıdır. Her türlü yöntem sizi motive etmeye yönelik araçlardır. İsviçreli bilim adamların insan davranışlarının tamamının duysal ve psikolojik isteklere dayandığını öne süren bir tez gelişmiştir. Onlara göre sigarayı bırakmak isteyen birisinin öncelikle kendini ikna etmesi gerekmektedir. Bu isteğin dış etkenlere bağlı olarak değil, kendi duygularıyla istemesi gerekir.

Birçok kişi sigarayı bırakmak istediğini söyler ancak alt bilinç içmek istemektedir. Yani kişi kendi kararını tamamen veremez. Eğer sigarayı bırakmak istiyorsanız öncelikle kendinizi ikna etmeniz gerekmektedir. Buna derinden inanırsanız hiçbir destek almadan bir anda sigarayı bırakabilirsiniz.

Sigarayı Bırakabilirsin

Bir anda sigara içmeyi kesecek kadar güçlü bir iradeye sahip olamayabilirsiniz. Bu konuda endişelenmenize gerek yok en iyi yöntemlerden bir tanesi yavaş yavaş kararlı bir şekilde sigarayı bırakmaktır. Günde bir paket sigara içerken bunu 2 güne daha sonra 3 güne indirgeyerek zaman içinde sigara içmeye son verin.

Bunu yaparken kendi kurallarınızı koymak ve uygulamak büyük önem arz eder. Kendinize asla müsamaha göstermeyin eğer sigara içme zamanınız gelmediyse içmeyin! Kafanızdan bu düşünceyi atarak farklı işlerle kendinizi oyalayın ve doğru zamanın gelmesini bekleyin. Kendinizi nikotin diyetinde düşünerek hareket edin.

en etkili sigara bırakma yöntemi

Sigarayı Bırakmada Ön Hazırlık Aşaması

Sigara bırakma öncesi ön hazırlık oldukça önemlidir. Ön hazırlık yaparken siz ve çevrenizdeki kişileri hazırlamış olmanız işinizi kolaylaştıracaktır;

 • Öncelikle bırakacağınız tarihi belirleyin
 • Çevrenizdeki kişilere bunu söyleyin
 • Zorlukları hesap edin ve başa çıkmak için planlar yapın
 • Kibrit, çakmak ve kül tablalarını ortadan kaldırın
 • Psikolojik olarak hazır olun
 • İradenizi kontrol etmeye başlayın
 • Çevrenizde sigara içilmesine izin vermeyin

Sigara İçme İsteğini Bastırmak için Yapmanız Gerekenler

Sigara İçme İsteğini Bastırmak için Yapmanız Gerekenler

Sigara içme isteği genellikle 3 ile 5 dakika arası süren kısa ataklardır. Bu sürenin geçmesini bekleyin neden bıraktığınızı düşünün ve hayatınızda oluşan tüm güzellikleri aklınızdan geçirin buna rağmen baş edemiyorsanız ;

 • Sigaranın yerine ağzınızı oyalaması için  sakız, kur yemiş veya sevdiğiniz bir şeyler bulundurun
 • Canınız sigara çektiğinde ellerinizi yıkayın ve güzel kokulu bir duş alın
 • Nefes almayı deneyin on adet derin nefes alın ve son nefesinizi biraz tutarak bırakın
 • Kaslarınızı gevşetin güzel bir şeyler hayal edin ve ona odaklanın
 • Yoga, dans gibi ruhsal ve fiziksel rahatlamanızı sağlayacak alışkanlıklar edinin
 • Bulunduğunuz ortamı değiştirin
 • Ne olursa olsun bir taneden bir şey olmaz mantığını asla denemeyin

Sigara bırakma süresinde daha pozitif ve temiz bir hayata başlamış olursunuz. Zamanla ciğerleriniz temizlenmiş olacaktır. Sigarayı bırakarak sevdiklerinizin pasif içici olmalarını engelleyerek çok güzel birer hediye vermiş olacaksınız. Her koşulda sigarayı bırakmış olmanın verdiği en güzel durumlarını aklınızdan çıkarmayın.

Bilmeniz gereken diğer konular;

Neden Sigara Bırakılmalı?

Sigarayı En Çabuk Nasıl Bırakabilirim

Sigara Bırakma Evreleri Nelerdir?

32 yorum

 1. Bende sigara bırakma yöntemlerinin bir çoğunu denedim. Sitenizde gayet bilgilendirici yazılar var, bir çoğunu okudum. 2 paket sigara içen biri olarak sigarayı acil bırakmak istiyorum. Her hafta bırakmak için bir çok girişimde bulunuyorum ama sonuç alamadım. Sizin bahsetmiş olduğunuz yöntemleri deneyeceğim.

 2. Bayram doğanay

  Sigarayı 23 gün oldu bıraktım, bırakmak isteyenler için tavsiyem kesinlikle motivasyon olacaktır. Etrafımdaki herkese bırakabilirsin diye motive etmelerini söyledim. Sabah ilk uyandığımda hemen sigara istiyordum, bunun yerine kendimi şu içmeye alıştırdım. Klasik sakız, çerez süreçleri tabi geçirdik. 2 hafta çok zor geçti diyebilirim ama sonunda sigarayı bıraktım.

 3. Evde çocuk varsa temiz hava için kesinlikle bırakmalısınız. Farkında olmadan çocuklarınızı pasif içici yapıyorsunuz. Bu da ileride bir çok hastalığa neden oluyor. Ben kızım için ilk zamanlar balkonda sigara içiyordum. Kış zamanı zor oluyordu. Daha kötü olan ise çocuğumu öperken ağzım sigara kokuyordu, inanın öperken dahi bir çok hastalık veya enfeksiyon bulastirabilirsiniz. Tertemiz bir gelecek ve çocuklar için sigarayı bırakan biri olarak, sizde bugün çocuklarınızı düşünün ve sigarayı bırakın demek istiyorum.

 4. Bende bırakmak istiyorum, bana ulaşırsanız sevinirim. Artık sabahları uyandığımda ağzım çamur gibi oluyor. Gün içerisinde dönüş yaparsanız iyi olur

 5. Banada yardımcı olursanız bende sigarayı bırakmak istiyorum. Daha önce bir çok defa bırakmak için kendimce bir şeyler yapım dedim ama olmadi.

 6. Yeşim güldalı

  3 yıldan uzun süredir sigara içiyorum, bende sigarayı bırakmak istiyorum banada tavsiyeleriniz ve yardımlarınızı iletirseniz sevirinirim. 1 aylikta hamileyim çocuğum etkilensin istemiyorum sigara bırakma bandı felan denedim ama etkili değildi yani azaltmama dahi yardımcı olmadi.

 7. Aslında olay iradede bitiyor. Ben bırakmak için biraz nikotin barındıran sebze ve meyve grubuna yüklemdim buda günlük olarak 4 5 adet eksiltmemi ancak sağladı. Bende bırakacak gücü kendimde bir türlü bulamayanlardanim yorumlara bakınca daha çabuk bırakmak istiyor insan. Banada sigarayı bırakmak için yardımcı olursanız mutlu olurum. Dönüşlerinizi bekliyorum. Neler yapmam gerekiyor bu süreç nasıl işleyecek bilgi veriniz.

 8. Ya bende sigaradan kurtulmak istiyorum benide arayın lütfen. Her gün zararlı bir şeye para veriyoruz ve hayatımızı riske atıyoruz. Bırakmayı çok istiyorum.

 9. Yeşim Kozanoğlu

  Çok şükür bende bıraktım 4 gün oldu harika bir duygu arkadaşlar. Kesinlikle bırakın bende asarı hormalamada vardı şuan horlamam nerede ise tamamen bitti diyebilirim saolsun sigara bırakma sitesi sayesinde artık ellerim ve evim sigara kokmuyor.

 10. Ben bırakabilmek için evde sigara içilmesini ve yanımda sigara içilmesini yasakladım, biri karşımda sigara içerse benimde canım çekiyor bu sayede günlük 4 5 adete kadar düşürdüm. Motivasyonu mu yüksek tutuyorum bakalım tamamen bırakırsam çok teşekkür etmek için tekrar yazacağım

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir