Home / Blog / Çevre Sağlığında Sigaranın Etkisi
Çevre Sağlığında Sigaranın Etkisi

Çevre Sağlığında Sigaranın Etkisi

Sigara tüketimi gün geçtikçe artan bir alışkanlıktır. Kadın erkek fark etmeden herkes sigarayı vücut için önemli bir alışkanlık olarak görmektedir. Anne ve babası kullanan çocuklar haliyle bu konuda daha şanssızdır. Ailede ve çevrede ne görülürse o uygulandığı için sigara kullanmaya da daha yatkın olmaktadırlar. Çevredeki olumsuz davranışları gençler daha çabuk kapar ve uygulamaya başlarlar. Çocukların geleceği ve sağlığı için de sigara bırakma fikrini bir kez daha düşünmek gerekmektedir. Sigara genç yaşlı demeden kullanan kişiyi ölüme kadar sürükleyebildiği için kamuoyunda gerekli bilincin oluşturulması gerekmektedir. Televizyon ve internet gibi çeşitli yayın organları bu konuda üzerine düşen görevi yerine getirmektedir. Çeşitli bakanlık ve kuruluşlarda sosyal sorumluluk projeleri gibi etkinliklerle bu konuya destek vermektedir.

Ekonomik Açıdan Sigara

Sigara bırakma konusunda birçok neden bulunmaktadır. Bunlardan birisi de maddi nedenlerdir. Değişen ürün fiyatları ile sigara fiyatlarında da büyük oranda artış meydana gelmiştir. Bu durum birçok sigara tüketicisinin hoşuna gitmemiştir. Çünkü bu durum sigara tüketme sıklığında ciddi oranda azalma meydana gelmesine neden olabilir. Bir sigara paketinin fiyatı 10 tl üzerinden hesaplandığında ayda 300 tl harcama yapılmaktadır. Bu hesaplamayı daha da genişletip yıl olarak hesaplandığında 3600 tl’lik bir harcama meydana gelmektedir. Bu para ile sigara almak yerine tasarruf edilse ihtiyaç duyulan birçok şeye belli bir süre sonra ulaşılabilir. Hem de sadece günlük 10 tl biriktirerek gerçekleştirilebilir. Üstelik sigara nedeniyle sağlığınızdan da olmayacağınız için sağlık harcamalarınızda da ciddi derecede azalma görülecektir.

Sigara Harcaması Yerine Farklı Tercihler

Hesaplamalara göre sigara bırakma ile yıllık 3600 tl gibi bir miktar para cebinizde kalacaktır. Bu para ile sevdiklerinizle hoş vakit geçirmek için tatile çıkabilir, bilgisayar veya telefon gibi herhangi bir teknolojik alet satın alınabilir. Çocuğunuzun daha iyi bir eğitim alması için kolej veya dershaneye gönderebilirsiniz. Araba veya ev satın almak istiyorsanız bu paralar ile kendinize birikim oluşturabilirsiniz. Sizlerde bu gibi satın alma işlemleri gerçekleştirmek için acilen sigarayı bırakabilirsiniz. Sigara bırakma işlemi kolay bir yöntem olmadığı için kesin çözümlerde uzmanlarla çalışılmalıdır.

En Çok Okunan

Bedenleri Saran Bu Dumanın Hayatınızı Eritmesine İzin Vermeyin

Sağlıklı bir ömür sürdürebilmeniz için sizlerin de hayatınızda yoluna koymanız gereken bir takım etmenler vardır. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir