Home / Blog / Alternatif sigara bırakma yöntemleri
Sigara Bırakma İçin Alternatifler

Alternatif sigara bırakma yöntemleri

Günümüzde düzensiz yaşam ve bir takım özentiler neticesinde sigara gibi zararlı davranışlar ortaya çıkmaktadır. Çoğu sigara kullanıcısı sigaraya küçük yaşlarda arkadaş telkini ile başladığını belirtmektedir. Bu durum da sigaraya başlamak için özentinin ve arkadaş seçiminin çok önemli olduğunu göstermektedir. Bu sebeple sigarayı bırakmak yerine hiç başlamamak daha iyidir. Sigara bırakma yöntemleriyle hiç uğraşmamak çok daha iyidir ve bunun için çocukların küçük yaşlarda kimlerle arkadaşlık yaptıklarına ve ne gibi yerlerde gezdiklerine dikkat etmek gerekir. Ayrıca kahve, kafeterya gibi yerler genellikle bu gibi zararlı alışkanlıkların başladığı yerlerdir ve çocuklar çok iyi takip edilmelidir.

Sigara Bırakma Konusunda Farklı Yaklaşımlar

Sigarayı bırakmaya karar veren kişi çevresindeki herkese sigara bırakma kararını mutlaka söylemelidir. Bu şekilde çevresinde yaşayan herkes bireyin sigarayı bırakacağını bildiği için onu denetleyecek ve otomatik olarak bir kontrol mekanizması ortaya çıkar. Bununla birlikte sigarayı çağrıştıracak tüm objeler ortadan kaldırılmalıdır. Kül tablası, çakmak, kibrit gibi sigara içerken kullanılan materyaller mutlaka ev içinde bulundurulmamalıdır. Buna ek olarak kişinin en çok sigara içtiği anlar tespit edilmeli ve bu şekilde sigarayı çağrıştıracak etkinliklerin önüne geçilmelidir. Mesela bilgisayar başında sigara içen bir kişi için sigarayı bırakma için uğraştığı dönemde mümkün olduğu kadar bilgisayar başına geçmemeye çaba göstermeli. Bununla birlikte araç sürerken çok fazla sigara içen bir kişi araç başına geçtiğinde sigarayı kesinlikle yanına almamalıdır.

Sigara Bırakma ve Yapılması Gerekenler

Her şeyden önce sigara bir alışkanlık olduğu için sigara alışkanlığının yerine başka bir alışkanlık koymakta fayda vardır. Çünkü insan psikolojisinde alışkanlıklar ancak farklı alışkanlıklar ile bertaraf edilebilir. Sigara ağız yoluyla içildiği için yine ağız ile ilgili yeme ve içme konusunda yeni alışkanlıklar ortaya konabilir. Sakız çiğnemek en çok tercih edilen sigara bırakma yöntemlerindendir. Ayrıca sigara yerine kuru yemiş tüketmek de çok fazla tercih edilen bir sigarayı bırakma yöntemidir. Sigara isteyen bir kişiye tatlı, kuru yemiş ikram etmek onun sigarayı unutmasını sağlar ve o anı atlatır.

En Çok Okunan

Bedenleri Saran Bu Dumanın Hayatınızı Eritmesine İzin Vermeyin

Sağlıklı bir ömür sürdürebilmeniz için sizlerin de hayatınızda yoluna koymanız gereken bir takım etmenler vardır. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir